Много е ценно, че ни консултира Христо Николов – агроном с ум и огромен капацитет
На българския павилион на Зелена седмица в Берлин един от много доволните и благодарни на МЗХ изложители е Петър Симеонов. Той днес е и браншовик – оглавява Професионалната асоциация на розопроизводителите. С фирмата си е за трета година тук и за неговия бизнес най-голямото постижение е, че се връщат и го търсят клиентите още от първата година, а освен това идват по няколко пъти в рамките на изложението, което е десет дни.
Задаваме му няколко въпроса:
Клиентите и пазарът вече са станали ваш актив, как го направихте?
Нали знаете, че за всеки бизнес е най-важното да си намери клиентите, а дали е краен клиент или не, за нас няма значение. Мога да кажа, че за две години и сега – трета, за нас резултатът е огромен и всяка година става все по-добре, казва Симеонов, за разлика от повечето производители, които в последните години повече го удрят на оплакване.
Заради какво се връщат клиентите?
Естествено като има хубави розови продукти на българския щанд, а и качествени, те ни търсят. Оценяват го и за тези десет дни идват по 3-4 пъти…за себе си и за подаръци.
От какво стопанство е продукцията ви?
Отглеждаме в България 130 дка маслодайна роза в две землища – в град Гурково и село Димовци, което е в общината. Отглеждаме и 65 дка биологична лавандула. Фамилията ни се занимава с розопроизводство още от 90-те години, а след 1997 г. започнахме с повече насаждения.
Затворили сме цикъла, розовата вода си я произвеждаме ние по стара технология без да се извлича маслото, на ишлеме ни произвеждат маслото. Имаме много добър крем за лице с колаген, шампоани, душ гелове, лавандулова вода.
България все още е на първо място по производство, и по качество, казвате. Застрашава ли ни нещо?
Да, вече има държави, които набират страшно много сила в това производство и тепърва ще ни притискат – първо със себестойност и цени, на второ място със себестойност на труд в производството на розовия цвят.
Същевременно при нас всяка година се вдигат цените на всичко – торове, препарати, работна ръка. Например 50% от себестойността на 1 кг розов цвят при нас отива за работника. Другата половина трябва да разпределим на торове, препарати, печалба, данъци, осигуровки, счетоводство. Заради това все повече хора не отглеждат розите както трябва.
В последните 2-3 години климатът силно влияе на земеделието, така ли е при маслодайната роза?
2024-а година оказа лошо влияние на насажденията, имаме колеги с масово изсъхване на храстите, не само на листа и клонки.
Нещото, което може да се направи в такъв случай е да се полива…Но при нас е малко по-сложно, защото основните насаждения са в полупланински и планински райони, където са необходими повече средства за по-трудни сондажи.
Тук е мястото на първа помощ от държавата чрез директно финансиране за поливно земеделие. Ако това го имаше, ще имаме 40% по-високи добиви, а сега те година след година изтъняват.
Но заради този, а и други проблеми, за нас МЗХ може да е полезно, ако работи заедно със земеделците. Аз също съм браншовик и виждам, че когато се работи директно с аграрното ведомство, се стига до проблемите н хората.
Каква е технологията на Петър Симеонов?
Той казва, че е много доволен и спокоен за производството си, защото ползва квалифициран съветник – Христо Николов, който е агроном от висока класа и който преди него оглавяваше асоциацията им.
Розите, ако решиш да ги отглеждаш както трябва, искат 2 пръскания преди розобера и 3 пръскания след него…Но в момента повечето от производителите правят по едно пръскане преди и след беритбата, защото такива са възможностите им.
Вие наследихте Христо Николов като председател на розопроизводителите, нали?
Да, но той продължава да ни е почетен председател, искаме го и държим на него, защото много добре работехме и работим и сега, той е човек и специалист на много високо ниво.
Диана Ванчева