По повод материал в нашия сайт, който е отговор на БАБХ на зададен от нас въпрос, ни се обадиха няколко фирми, които естествено не желаят да бъдат цитирани, защото може да си имат неприятности с инспекторите на агенцията.
Според тях агенцията проверява всички по-големи обекти, аптеки и магазини, търговията на едро и търговията при преопаковане, складови помещения и други, които са регламентирани обекти, а нелегалните турски препарати никой не ги проверява, защото никой не ги продава в регламентираните обекти…
Получава се така, че БАБХ се е концентрирала върху коректните фирми, а в това време тези, които са на сиво, на черно и други остават необезпокоявани. А не е толкова трудно да се хванат, защото се рекламират по някакъв начин.
Агенцията обяснява, че следи фейсбук и прави внезапни проверки, но къде са тези внезапни проверки – пак в аптеката и магазина, при регламентираните.
Според фермери, които са наясно с пазара на турските ПРЗ и дори са ги ползвали, те продължават да се внасят, дори са станали повече на пазара, откакто сме свидетели на поскъпване на официалните препарати. Тази нелегална търговия вече заема много висок процент от целия пазар на ПРЗ, казват ни от фирма, която предлага от 30 години препарати у нас.
Според нея на всеки е известно, че
има канали, по който се вкарват нелегалните продукти
Те са маскирани като боя, ацетони и всякакви подобни съставки, както и като прахове за пране и други прахообразни. Имат си документи за съответния внос, минават митницата и след това сменят етикетите.
Тази търговия се шири почти във всички области на страната и не е трудно поне да се направят някои акции, които да стреснат извършителите, но това не става. Според фирмата редно е да се засили контролът на готовата продукция и
най-накрая тази нелегална търговия да се криминализира по някакъв начин
.На пазарите пък би могло да се изследва в крайната продукция и какво съдържа тя.
„Наш продукт се продава в много големи количества, но е контрабанден, което снижава нашите продажби и цени, защото сме платили всички такси и лицензи“ – казва представител на фирма.
Това явление всички го знаят, но си траят, допълва той и казва, че пазарът е толкова свободен, че знайни и незнайни фирми си внасят каквото си искат, има и много фирми, които внасят торове при свободен режим. Пазарът е наситен повече от търговци, отколкото от производители и така се получава, че мултинационалните фирми и ние по-дребните търговци отиваме да предлагаме на една шепа земеделци, заради което цените на нашите продукти растат. При малки продажби, цените ни се вдигат, така че всички сме потърпевши от нелегалната търговия.
Според БАБХ в някои случаи се правят съвместни проверки с органите на Министерство на вътрешните работи (МВР), Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), Агенция „Митници“ (АМ) и служби на ЕС, като Европол и ОЛАФ. Засиленият контрол върху вноса на нелегални ПРЗ на граничните контролни пропускателни пунктове се осъществява съвместно с Агенция „Митници“, а във вътрешността на страната – с органите на МВР и ДАНС. През последните две години обаче, при тези съвместни акции, са заловени неголеми обеми от неразрешени ПРЗ, съответно за 2023 г. – 56 000 л, и за 2024 г. – 9 792 л, което на фона на нелегалния внос е нищожно.
Това е, защото контролът не се прави както трябва, казват фирмите-официални вносителки, а освен това няма и никакъв елемент на криминализиране на тази иначе опасна дейност.
Оставаме отворени да публикуваме становищата на БАБХ по въпроса. За всички нас като общество е важно да не рискуваме с това, с което се хранят децата ни!
А снимката е от Фейсбук страница, която си върви и в момента.