На вниманието на животновъдите: Очаква се разпространението на повече патогени при животните

Според климатичните модели, които са залегнали като прогноза във второто изменение на Стратегическия план на България, животновъдството ще бъде неблагоприятно засегнато от по-големия топлинен стрес вследствие повишаването на температурата и влажността на въздуха, което засяга здравето и доброто физическо състояние на животните.

Промените в температурата и валежите могат да засегнат животновъдството по отношение на възпроизводството, метаболизма и здравето.

Промените в температурата и валежите също могат да доведат до разпространение на патогени, а паразитите могат да повлияят на разпространението на болести, като едновременно с това се намалява производителността на животните и се увеличава смъртността.

Промените в климата може също да засегнат наличието и качеството на фуражните и пасищни ресурси

Климатичните промени играят ролята на катализатор за промяната на спектъра на патогенност. Промените в климата, а оттам и в екологията на гостоприемниковите популации (в т.ч. на резервоарните и на векторните видове животни), на инфекциозния агент или на едните и другите едновременно, се считат като водещ механизъм за промяна в диапазона на системата „гостоприемник – патоген”.

Едновременно с това те са и фактори, които затрудняват контрола върху тези болести.

Болестите на животните водят до повишена смъртност или непреки загуби (допълнителни разходи за лекарства, разходи за извънреден труд и икономически загуби).

Данни от Центъра за оценка на риска

България е докладвала 36 огнища на африканска чума при диви свине в периода 16-22 януари, показват  данните от информационната система на ЕС за обявяване на някои особено опасни болести по животните, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

А в Европа са регистрирани африканска чума при домашни свине в Румъния, Босна и Херцеговина, Молдова и Украйна, при диви свине – в България, Германия, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Босна и Херцеговина и Украйна.

Не е отминал птичият грип при диви птици в Австрия, Германия, Дания, Унгария, Ирландия, Холандия, Полша и Румъния.

Гърция е докладвала за 6 огнища на АЧС при диви свине и 9 огнища на шарка при овце и кози.

Румъния има 9 огнища на африканска чума при домашни свине и 12 при диви свине.

Шап беше открит при водни биволи в Брандербург, където се очаква, че загубите за фермерите и производителите на храни ще доближат 1 милиард евро.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини