Строг контрол върху търговията, но по-гъвкав подход към Общата селскостопанска политика (ОСП) – така може накратко да се обобщи новата стратегия на ЕС за агрохранителния сектор, според изтекъл документ, с който разполага ARC2020. Какво предвижда този документ за бъдещето на европейското земеделие и хранителната индустрия през следващите пет години?
Очаква се „Визията“ да бъде официално публикувана от Европейската комисия на 19 февруари. Тя ще бъде основата за бъдещата агрохранителна политика на ЕС, като акцентира върху четири основни приоритети:
- „Привлекателност и предвидимост“ – доходи, които позволяват на фермерите да просперират;
- „Конкурентоспособност и устойчивост“ – способност за справяне с нарастващата глобална конкуренция;
- „Адаптация към бъдещето“ – съобразяване с екологичните предизвикателства;
- „Ценности в храните и добри условия на труд“ – развитие на селските и крайбрежните региони.
Как ще се постигнат тези цели? Ето основните моменти от предложените политики:
ОСП: Повече стимули, по-малко ограничения
Два ключови момента се открояват по отношение на ОСП:
- Директните плащания ще останат, но ще бъдат насочени основно към фермерите, които реално допринасят за продоволствената сигурност и икономическата жизнеспособност на фермите. Това ще включва механизми за дегресивност и тавани на плащанията, за да се пренасочат средствата към най-нуждаещите се фермери. Всички стопанства ще могат да получават плащания за екосистемни услуги.
- Опростяване на условията – новата ОСП ще предлага повече гъвкавост на фермерите в управлението на стопанствата им, а системата на условност ще бъде заменена с поощрения, т.е. „повече моркови, по-малко тояга“.
ЕК ще предложи доброволна система за устойчивост, която ще позволи на фермерите да наблюдават екологичните си показатели чрез „компас за устойчивост“. Това ще намали бюрократичното натоварване и ще осигури по-голяма яснота за тяхната роля в опазването на природата.
По-опростени правила за земеделието
ЕК обещава „безпрецедентни усилия за опростяване“ на аграрното законодателство. Във второто тримесечие на 2025 г. ще бъде предложен пакет за намаляване на бюрокрацията, включващ:
- По-лесен достъп до финансови инструменти;
- Гъвкавост за държавите членки при управлението на стратегическите им планове;
- Намаляване на административната тежест върху фермерите.
Строги мерки в търговията
Новата стратегия залага на по-агресивна търговска политика, включително:
- По-строги стандарти за вносни продукти, особено по отношение на пестицидите и хуманното отношение към животните;
- Забрана за внос на храни, съдържащи забранени в ЕС химикали;
- Засилване на етикетирането на произхода, за да се гарантира, че потребителите знаят откъде идват продуктите им.
Документът подчертава необходимостта от „по-справедливи условия на глобалния пазар“, но подчертава, че всичко това трябва да се случи „в съответствие с международните търговски правила“.
Финансови стимули и нови източници на доходи
ЕК планира:
- Максимизиране на публичните инвестиции и привличане на частен капитал;
- Подкрепа за въглеродно земеделие и търговия с „екологични кредити“;
- Развитие на възобновяеми енергийни източници (слънчева енергия, вятърни паркове, биогаз) като допълнителен доход за фермерите.
В допълнение, новият план ще включва механизми за борба с нелоялните търговски практики, като забрана за принуждаване на фермерите да продават под себестойност. Ще бъде създаден нов „Наблюдателен орган за агрохранителната верига“, който да следи как се формират цените и маржовете в сектора.
Кратки вериги на доставка и по-добра връзка с потребителите
ЕК ще предложи:
- По-голяма подкрепа за къси вериги на доставка, включително нови правила за обществени поръчки, при които най-ниската цена няма да бъде единственият критерий за избор на доставчици;
- Преразглеждане на европейската схема за училищно хранене, за да се увеличи делът на местните продукти в училищните столове.
Смяна на поколенията и достъп до земя
ЕК ще предложи нова стратегия за подмладяване на земеделския сектор през 2025 г., като:
- Създаде Европейска обсерватория за земята, която ще следи цените и пазара на земеделска земя;
- Облекчи процедурите за трансфер на земя и отдаване под наем.
Биопестициди и животновъдство
ЕК ще ускори процеса на одобрение на биопестициди, като през 2025 г. ще предложи нов законодателен пакет. В същото време забраните върху химически вещества ще бъдат по-трудни, ако няма налични алтернативи „в разумен срок и на разумна цена“.
Животновъдството остава приоритет, като се предвижда нова стратегия за сектора и разработване на план за протеиново производство в ЕС.
Развитие на селските райони
ЕК ще обнови Европейския план за развитие на селските райони и ще засили инструментите за подкрепа на местните общности (LEADER, Smart Villages). Ще се търси по-добра координация между ОСП и кохезионните фондове, което обаче вероятно ще предизвика противоречия сред фермерите.
Какво следва?
Това е изтеклата версия на документа – финалният текст ще бъде представен на 19 февруари. Дотогава темата остава отворена за дискусия. Очаквайте повече подробности за бъдещето на агрохранителната политика на ЕС.