Ще се реши ли проблемът с река Арда попита Емил Димитров /Ревизоро/
Нямаме стратегия за водите и реките, но хората, които са довели до това днес съветват премиера, каза по БНТ Емил Димитров /Ревизоро/ по повод сегашните проблеми с водите на река Арда.
Както е известно гръцките фермери от област Еврос на този етап протестират, защото не са наясно как ще отглеждат културите си без да постъпва водата от река Арда. Те се борят за правата си да поливат и протестират защо правителството им не е сключило още договора с България, за да им осигури водата. Над 817 000 ха в Северен Еврос напоява Гърция.
Атина настоява новият договор между България и Гърция да бъде за същото количество вода, която е постъпвала досега, за да не се наруши настоящият хидрологичен баланс на гръцката област, в която повечето хора са фермери.
Но при климатичните промени никой не знае колко ще е водата по реките Арда и Места /договорът за която изтича през 2031 г./ след няколко години, казва Емил Димитров /Ревизоро/.
Според него България е била длъжна 60 г да подава едни количества води, но се пита защо за тия години съседна Гърция например не е изградила един язовир, в който да събира водите. Пред БНТ той заяви, че на границата с Гърция ние имаме каскада от три язовира, които са с капацитет 1 милиард и 43 млн куб м вода, но там ни остават 780 млн куб м вода след изтичането на водите по спогодбата, която е изтекла. Но ако тази спогодба бъде продължена излиза, че трите язовира ще работят пак за Гърция.
Какво припомни Емил Димитров:
Той попита защо изведнъж НЕК е започнала да се разпорежда с водата на България. Оператор ли е? ВиК ли е? Откога започнаха да продават водата срещу ток и кой им го разреши?
Дори всичко това е било представено като едно огромно постижение, което трябва да продължи и тази година. Българският национален интерес е, ако имаме излишна вода, да я дадем. Но за всичките тези години гърците не са си построили язовир, с който можеха да решат половината си проблеми. Иначе те поставят в подчинение цялата ни енергийна система и три наши язовира, построени за България, да работят за тях“, подчерта той.
По думите му България подарява водата си срещу нищо или срещу някакъв въображаем ток. Проблемът е, че ние нямаме национална стратегия. Той подчерта, че същият казус е по повод на споразуменията ни с Турция.
Какъв е националният ни интерес, попита Димитров и заяви, че водата от яз Копринка отива в частни вецове. Обясни какъв проблем имаме и с яз Жребчево, който не се пълни и тази година е бил с 60 млн куб м по-малко вода от миналата година.
Неговият извод е, че трудно ще може да се очаква решение на проблема с водите след като хората, които са източили водата на Перник преди няколко години, както и хората , които източват през последните 4 г. язовирите ни, са тези, които съветват в момента премиера.