Въпреки, че няма конкретни цифри и ясни формулировки, какво можем да извлечем от визията за бъдещето на ОСП, представена от еврокомисар Хансен за начините, по който ще се подпомагат фермерите.
Европейската комисия ясно заявява, че бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) ще насочи подкрепата предимно към „активните фермери“ – тоест към тези земеделски стопани, които реално се занимават с производство на храни и поддържат жизнеспособността на фермите си, допринасяйки за икономиката и опазването на околната среда.
Визията подчертава, че публичната помощ трябва да отива там, където е най-нужна, с фокус върху фермерите, които активно работят в сектора. “Бъдещата подкрепа на ОСП ще бъде по-насочена към земеделските стопани, които активно се занимават с производство на храни, … Подпомагането следва да бъде насочено допълнително към онези земеделски стопани, които имат най-голяма нужда от него, с особено внимание към фермерите в райони с природни ограничения, младите и новите фермери и смесените стопанства,“ се посочва във визията
С други думи, критериите за подпомагане ще бъдат прецизирани, така че средствата да достигат до реално действащите фермери и уязвимите групи в сектора. Важен акцент е подкрепата за младите земеделци – визията разглежда обновяването на поколенията като приоритет, защото средната възраст на фермерите в ЕС е висока (около 57 години).
Предвижда се през 2025 г. Комисията да представи специална Стратегия за приемственост между поколенията, с препоръки за мерки на ниво ЕС и държави членки за премахване на пречките пред младите и начинаещите фермери. Това означава, че наред с финансовата подкрепа, ще се търсят и решения за по-лесен достъп на младите до земя, инвестиции и знания, така че повече млади хора да влизат и остават в професията.
Какво точно казва визията на еврокомисар Хансен за субсидиите
„За да се гарантира продължаването на земеделската дейност и привличането на бъдещи поколения фермери в целия ЕС, публичната подкрепа чрез ОСП остава от съществено значение за стабилизирането на доходите на фермерите. Директните плащания по ОСП продължават да играят критична роля за подкрепа и стабилизиране на доходите на фермерите, като през 2020 г. те са представлявали средно 23% от земеделския доход.
Бъдещата ОСП, като част от предложенията за следващата многогодишна финансова рамка (МФР), ще бъде по-проста и по-целенасочена, за да подкрепя амбициозна и ориентирана към бъдещето земеделска политика на ЕС. Тя ще дефинира по-ясен баланс между регулациите и стимулите, които засягат фермерите.
Комисията също така признава, че публичният имидж на ОСП е бил засегнат от възприятия за липса на справедливост в разпределението на плащанията в някои региони. Като общ принцип, бъдещата подкрепа по ОСП ще бъде насочена по-целенасочено към фермерите, които активно се занимават с производство на храни, към икономическата жизнеспособност на стопанствата и към опазването на околната среда. Подходът също така трябва да отчита приоритизирането на производството на земеделски продукти, които са от съществено значение за стратегическата автономност и устойчивост на ЕС.
Малките и средните фермери са социалният гръбнак на селските райони, като защитават природата и традиционния поминък. Те трябва да получат условия, които им позволяват да управляват стопанствата си без прекомерна административна тежест. Предвид техния мащаб, Комисията ще разгледа възможността за по-широко и по-привлекателно използване на опростени инструменти за доходна подкрепа, със структура на плащанията, която е по-гъвкава и адаптирана към нуждите на фермерите.
Подкрепата трябва допълнително да бъде насочена към фермерите, които се нуждаят най-много от нея, с особен фокус върху фермерите в райони с природни ограничения, младите и новите фермери, както и смесените стопанства.
Използването на механизми като дегресивност и таван на плащанията ще бъде разгледано, като се отчитат различните структурни и секторни реалности на държавите членки. Всички фермери също така ще продължат да се възползват от инструменти като плащания за екосистемни услуги, които ще бъдат оптимизирани и опростени, както и от подкрепа за инвестиции, инструменти за управление на кризи и управление на риска.
Използвайки опита от настоящите ОСП Стратегически планове, се наблюдава нужда от допълнително оптимизиране на начина, по който се прилага политиката на ОСП. Текущата сложност изисква по-стратегически подход. Бъдещата ОСП след 2027 г. ще разчита на базови политически цели и насочени политически изисквания, като същевременно предоставя на държавите членки повече отговорност и гъвкавост в изпълнението на тези цели.“
Стимули за устойчиви практики