Какво точно казва визията на ЕК за новата ОСП за парите на фермерите

Въпреки, че няма конкретни цифри и ясни формулировки, какво можем да извлечем от визията за бъдещето на ОСП, представена от еврокомисар Хансен за начините, по който ще се подпомагат фермерите.

Европейската комисия ясно заявява, че бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) ще насочи подкрепата предимно към „активните фермери“ – тоест към тези земеделски стопани, които реално се занимават с производство на храни и поддържат жизнеспособността на фермите си, допринасяйки за икономиката и опазването на околната среда.

Визията подчертава, че публичната помощ трябва да отива там, където е най-нужна, с фокус върху фермерите, които активно работят в сектора. “Бъдещата подкрепа на ОСП ще бъде по-насочена към земеделските стопани, които активно се занимават с производство на храни, … Подпомагането следва да бъде насочено допълнително към онези земеделски стопани, които имат най-голяма нужда от него, с особено внимание към фермерите в райони с природни ограничения, младите и новите фермери и смесените стопанства,“ се посочва във визията​

 С други думи, критериите за подпомагане ще бъдат прецизирани, така че средствата да достигат до реално действащите фермери и уязвимите групи в сектора. Важен акцент е подкрепата за младите земеделци – визията разглежда обновяването на поколенията като приоритет, защото средната възраст на фермерите в ЕС е висока (около 57 години)​.

 Предвижда се през 2025 г. Комисията да представи специална Стратегия за приемственост между поколенията, с препоръки за мерки на ниво ЕС и държави членки за премахване на пречките пред младите и начинаещите фермери​. Това означава, че наред с финансовата подкрепа, ще се търсят и решения за по-лесен достъп на младите до земя, инвестиции и знания, така че повече млади хора да влизат и остават в професията.

Какво точно казва визията на еврокомисар Хансен за субсидиите 

„За да се гарантира продължаването на земеделската дейност и привличането на бъдещи поколения фермери в целия ЕС, публичната подкрепа чрез ОСП остава от съществено значение за стабилизирането на доходите на фермерите. Директните плащания по ОСП продължават да играят критична роля за подкрепа и стабилизиране на доходите на фермерите, като през 2020 г. те са представлявали средно 23% от земеделския доход.

Бъдещата ОСП, като част от предложенията за следващата многогодишна финансова рамка (МФР), ще бъде по-проста и по-целенасочена, за да подкрепя амбициозна и ориентирана към бъдещето земеделска политика на ЕС. Тя ще дефинира по-ясен баланс между регулациите и стимулите, които засягат фермерите.

Комисията също така признава, че публичният имидж на ОСП е бил засегнат от възприятия за липса на справедливост в разпределението на плащанията в някои региони. Като общ принцип, бъдещата подкрепа по ОСП ще бъде насочена по-целенасочено към фермерите, които активно се занимават с производство на храни, към икономическата жизнеспособност на стопанствата и към опазването на околната среда. Подходът също така трябва да отчита приоритизирането на производството на земеделски продукти, които са от съществено значение за стратегическата автономност и устойчивост на ЕС.

Малките и средните фермери са социалният гръбнак на селските райони, като защитават природата и традиционния поминък. Те трябва да получат условия, които им позволяват да управляват стопанствата си без прекомерна административна тежест. Предвид техния мащаб, Комисията ще разгледа възможността за по-широко и по-привлекателно използване на опростени инструменти за доходна подкрепа, със структура на плащанията, която е по-гъвкава и адаптирана към нуждите на фермерите.

Подкрепата трябва допълнително да бъде насочена към фермерите, които се нуждаят най-много от нея, с особен фокус върху фермерите в райони с природни ограничения, младите и новите фермери, както и смесените стопанства.

Използването на механизми като дегресивност и таван на плащанията ще бъде разгледано, като се отчитат различните структурни и секторни реалности на държавите членки. Всички фермери също така ще продължат да се възползват от инструменти като плащания за екосистемни услуги, които ще бъдат оптимизирани и опростени, както и от подкрепа за инвестиции, инструменти за управление на кризи и управление на риска.

Използвайки опита от настоящите ОСП Стратегически планове, се наблюдава нужда от допълнително оптимизиране на начина, по който се прилага политиката на ОСП. Текущата сложност изисква по-стратегически подход. Бъдещата ОСП след 2027 г. ще разчита на базови политически цели и насочени политически изисквания, като същевременно предоставя на държавите членки повече отговорност и гъвкавост в изпълнението на тези цели.“

Стимули за устойчиви практики

Опростяване, насоченост и повече стимули са водещите принципи за бъдещата ОСП (2028–2034), залегнали във визията на комисар Хансен. След 2027 г. се планира Общата селскостопанска политика да бъде по-проста за прилагане и по-целенасочена, като намали административната тежест за фермерите и същевременно фокусира подкрепата към желаните резултати. Още през 2025 г. Европейската комисия ще предложи цялостен пакет от мерки за опростяване на действащата нормативна уредба в селското стопанство, както и дигитална стратегия за земеделието, която да ускори внедряването на цифрови технологии в сектора​. Така фермерите ще прекарват по-малко време в попълване на документи и повече време в продуктивни дейности – или както самият Хансен образно казва: „Фермерите не искат да прекарват времето си на бюрото, а на полето“

Едно от най-съществените предложения във визията е преориентирането на подкрепата от изисквания към стимули. Настоящата система на условия и кръстосано съответствие (условност) ще бъде реформирана, като се засили подходът на доброволните поощрения. Фермерите вече реагираха положително на въведените през 2023 г. екосхеми, които възнаграждават предоставянето на екосистемни услуги над задължителния минимум​ . Този подход ще се разгърне още повече занапред. Регулаторните изисквания няма да изчезнат, но акцентът ще се измести – вместо прекалено строги унифицирани правила, фермерите ще получават повече гъвкавост и свобода да решават как да постигнат екологичните цели, подходящо за тяхното стопанство и местни условия​. Финансовите стимули ще бъдат водещи: „Бъдещата ОСП… ще отдава предпочитание на стимулите, а не на условията“

Това на практика означава засилване на инструментите като екосхемите и агроекологичните мерки – т.е. плащания за добри практики в областта на климата, околната среда, хуманното отношение към животните и пр. – така че фермерите да бъдат възнаграждавани, когато правят повече от минимално изискваното.

Визията предвижда и по-голяма гъвкавост за държавите членки и самите фермери при прилагането на политиките. Например, ще се разшири възможността фермерите сами да избират подходящите за тях практики за изпълнение на екологичните цели, вместо твърде детайлни универсални изисквания​. Сегашните успешни инструменти на ОСП, като директните плащания и обвързаната подкрепа, ще се запазят, но с осъвременен подход​.

Пряката подкрепа на доходите остава ключова за стабилността на стопанствата – факт е, че през 2020 г. директните плащания са осигурявали средно 23% от дохода на фермерите в ЕС​. Именно затова визията се фокусира не върху премахването, а върху по-справедливото разпределение на субсидиите: насочване на повече средства към активните производители и нуждаещите се.

Устойчивите практики ще се насърчават чрез финансова мотивация – например чрез допълнителни плащания за биологично земеделие, за намаляване на въглеродния отпечатък, за опазване на почвите и водите и др. В този дух е и новата инициатива за „Компас за устойчивост в земеделските стопанства“ – доброволна система за сравнителен анализ, която Комисията ще разработи. Тя ще помогне на фермерите сами да измерват устойчивостта на своето стопанство (по показатели за климат, околна среда, икономика и социални аспекти) и да ги сравняват с други, което ще ги ориентира как да подобрят резултатите си​.

Важно е да се отбележи, че визията търси баланс между екологичните амбиции и производствената реалност. Комисията признава нуждата от гъвкав подход при въвеждането на допълнителни екологични ограничения. Например, всякакви нови забрани на пестициди ще се обмислят много внимателно, само ако са налични алтернативи в разумен срок​

Паралелно с това ще се ускори одобряването на биологични средства за растителна защита (биопестициди), за да имат фермерите практически опции за замяна на химичните препарати​. Този по-прагматичен подход показва, че целта е устойчивост по подходящ начин, а не на всяка цена – фермерите да могат да произвеждат достатъчно храна, докато изпълняват екологичните цели, без да бъдат поставяни в невъзможни условия. за живеене и работа.
Европейската комисия ще представи актуализиран План за действие за селските райони.​ Той ще включва мерки за подобряване на инфраструктурата и услугите на село, съхраняване на културното и природно наследство, както и стимули за заетост и предприемачество в тези области.

В заключение, визията на комисар Кристоф Хансен за ОСП след 2028 г. очертава една по-амбициозна, но и по-прагматична рамка за европейското селско стопанство. Тя запазва приемственост по отношение на основните инструменти за подкрепа на фермерите (напр. директните плащания), но настоява на нов подход, който поставя фермера в центъра. Основните насоки са стабилни доходи и приемственост в сектора; продоволствена сигурност и конкурентоспособност; климатична и екологична устойчивост чрез стимули; и жизнени селски райони. Всички тези цели ще бъдат подкрепени с конкретни политики и инструменти, заложени в пътната карта до 2040 г., за да може европейското земеделие да остане едновременно продуктивно, екологично отговорно и социално устойчиво в дългосрочен план​

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини