Азоксистробин е ефикасен срещу болести при житни култури, но само ако се спазват определени условия

Азоксистробин е открит от ICI (сега Syngenta) и от комерсиализирането си през 1996 г. до сега се превърна в най-използвания фунгицид в света с годишни продажби от над 1 милиард долара. Успехът му се основава на способността да контролира болести от четирите основни класа гъби: Ascomycetes, Basidiomycetes, Deuteromycetes и Oomycetes, към които принадлежат едни от най-вредоносните болести като ръжда, брашнеста мана, обикновена мана, септориоза, ризоктония, сиво гниене и други. Азоксистробинът е разрешен за употреба при над 120 култури по целия свят.

След експлозивното развитие на пазара на стробилурини в края на 90-те години на ХХ век, от 2002 г започва постепенно намаление на употребата им поради растящото развитие на резистентност на болестите основно при житни култури. Въпреки това употребата на азоксистробин продължава да расте заради развитието на нови пазари, регистрации при нови култури, но най вече заради въвеждането на комбинации с други активни вещества. Спазването на регистрираните от производителя дози и комбинирането на азоксистробин с фунгициди от различна група (по механизъм на действие) са двата фактора определящи ефикасността на борбата с болестите при житни култури. А именно такива са и препоръките на Комитетът за борба с резистентността при фунгицидите (Fungicide Resistance Action Committee – FRAC) за цялата група QoI фунгициди (стробилурини), към която принадлежи и азоксистробин. В последната ревизия на документа от 2024 г. се казва, че в зърнено-житни QoI фунгицидите (стробилурини) трябва да:

  • Се прилагат в комбинация с фунгициди, които не проявяват кръстосана резистентност (от различна група по механизъм на действие).
  • Не се прилагат повече от 2 пъти на сезон ако са от една и съща подгрупа, или 3 пъти на сезон ако са от различни подгрупи (11 и 11А).
  • Да се прилагат срещу препоръчаните от производителя болести в съответните фенофази на културите.
  • Да се прилагат превантивно или в самото начало от жизнения цикъл на болестта.
  • Не се използват с намалени дози, за да не се предизвика появата на резистентност.

Което още веднъж показва, че намаляването дозите на приложение на азоксистробин основно с търговска цел в търсене на по-ниска цена на декар, е рисково и води до селектиране на резистентни форми на болестите.

Изгодни продукти на база азоксистробин и комбинации в правилните дози можете да откриете  ТУК!

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини