Украинското правителство ще поиска от Европейската комисия да удължи настоящите временни търговски облекчения – чийто срок изтича на 5 юни – до края на 2025 г., с цел да се избегне връщането към търговските бариери, съществували преди войната.
Оксана Осмачко, заместник-министър на аграрната политика на Украйна, заяви в четвъртък, че в момента Киев концентрира усилията си върху удължаването на така наречените автономни търговски мерки (ATM), за да бъде осигурено допълнително време за договаряне на дългосрочно решение.
„Тъй като войната не е приключила, считаме, че този търговски режим трябва да бъде удължен, докато не постигнем устойчиво споразумение“, подчерта Осмачко по време на събитие, организирано от Украинския агробизнес клуб (UCAB).
По думите ѝ темата ще бъде водещ приоритет по време на предстоящото заседание на Съвета за асоцииране между ЕС и Украйна, насрочено за 9 април в Брюксел.
ЕС не планира ново удължаване
Европейската комисия нееднократно сигнализира, че не предвижда ново удължаване на ATM, тъй като преговорите по земеделската част са били най-трудни. Според източници, цитирани от Euractiv, Комисията обмисля диференциране на украинския внос в категории: несензитивен, сензитивен и „потенциално сензитивен“, за да бъдат отчетени опасенията на земеделския сектор в ЕС.
През декември европейски аграрни лобита посочиха като чувствителни продукти картофите, свинското месо, млечните продукти и етанола.
Отпадането на тарифите след 2022 г. – с ограничителни корекции след 2024 г.
ATM бяха въведени през юни 2022 г. в отговор на пълномащабното руско нападение срещу Украйна, като премахнаха всички търговски бариери – включително експортни квоти и мита – в подкрепа на украинската икономика.
От 2024 г. обаче мерките включват ограничения за безмитен внос на определени чувствителни за ЕС храни – сред които пилешко месо, яйца, захар, овес, царевица, ечемичени продукти и мед.
Предложение за дългосрочна замяна на режима
Брюксел възнамерява да замени ATM с ревизирана версия на чл. 29 от Споразумението за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (DCFTA) с Украйна, в сила от 2017 г.
Преговорите за нови тарифни квоти по DCFTA започнаха още през 2021 г., но бяха прекъснати след началото на руската инвазия. Украйна настоява всяка ревизирана версия на чл. 29 да не бъде по-неблагоприятна от действащите ATM, които либерализират търговията с почти всички продукти с изключение на най-чувствителните.
„Двустранната търговия трябва да се развива – не да се връща назад“, подчерта Осмачко.
Възможен удар от над 3 милиарда евро
Олександра Авраменко, ръководител на комитета по европейска интеграция в Украинския агробизнес клуб (UCAB), потвърди спешността на ситуацията, предупреждавайки, че връщането на предвоенните тарифи през юни може да нанесе финансов удар от над 3 милиарда евро на украинската икономика.
Осмачко допълни, че към момента Европейската комисия все още не е представила конкретна оферта към Киев за периода след юни, и че без активна стъпка от страна на ЕС процесът не може да бъде придвижен.