Цени на торовете: покер със заложени санкции и слабо търсене

Цените на торовете остават нестабилни, а пазарът – напрегнат. Производителите и търговците се въздържат от обявяване на твърди цени. Въпреки по-ниските разходи за производство вследствие на спада в цените на газа, секторът очаква потенциално поскъпване, ако Европейската комисия официално наложи санкции върху вноса на руски торове.

Слабото търсене от земеделски производители, заедно с резкия спад в цените на зърното (под 200 евро/т в началото на май), създава предпоставка за понижение. Но някои производители очевидно задържат доставки и цени в очакване на регулаторна яснота от Брюксел.

Газът поевтинява, но цените не следват

Цените на природния газ в Европа паднаха под 33 евро за мегаватчас – най-ниско равнище от девет месеца. Но това все още не се отразява върху крайните оферти за торове. Запасите в газохранилищата на ЕС са около 38%, при над 61% по същото време миналата година.

Според данни от 2 май, офертите за урея от Египет (основен доставчик за Европа) са 385 USD/т FOB – с 3 долара над нивото от края на април. За юни офертите са 378,50 USD/т – с 2 долара повече от края на април, но с 6 по-малко спрямо майските. За юли – 372,50 USD/т.

От Близкия изток офертите за май са 383 USD/т – с 2 долара по-ниски от предходната седмица. За юни – 376,50 USD/т, за юли – 372,50 USD/т.

Цените на места в Европа остават стабилни, но високи

На спот пазара в Германия цените за повечето азотни торове остават без промяна. Вносната цена за урея е 495 евро/т – същата като миналата седмица, но с 11 евро по-ниска от началото на април и с около 40 евро по-ниска спрямо края на март.

Цената на калциев амониев нитрат (CAN) също остава без промяна – 360 евро/т. Това е с 30 евро под нивото от началото на април и с 45 под това от края на март. Течният тор UAN се предлага за 369 евро/т.

Kornkali се търгува за около 335 евро/т – без промяна спрямо миналата седмица, но с 7 евро повече от началото на април. DAP (диамониев фосфат) – най-важният фосфорен тор в Германия – е с цена 693 евро/т и също остава стабилен.

В очакване на новата кампания

Преговорите между производители и търговци за новия сезон продължават. Европейските производители залагат на очаквано ограничено предлагане заради санкциите, докато търговците отчетливо виждат, че фермерите отлагат покупките – заради ниските цени на зърното и високата себестойност на азотните торове.

Пазарът остава напрегнат. А следващият ход вероятно ще зависи не от търсенето, а от политическото решение за санкции срещу руския внос.

agrarheute

Loading

Агротехника

Последни новини