Жътвата на слънчогледа в Ямболско започна със слаби добиви

Жътвата на слънчогледа в Ямболска област започна, но първоначалните добиви са слаби и под очакванията на стопаните. В някои землища добивите достигат едва около 100 кг/дка, което не покрива направените разходи по отглеждане на културата.

Слънчогледите, засети в началото на април в агротехнически срок, са развили добра вегетативна маса. В периода на наливане на семките обаче, растенията са били засегнати от продължителни горещини, довели до преждевременно изсъхване. По-късно засетите площи са в малко по-добро състояние благодарение на падналите валежи в края на юли.

Прогнозите за кампанията остават песимистични – както по отношение на добивите, така и на качеството на добитата продукция. Допълнително напрежение в сектора създава ниската изкупна цена на слънчогледа – около 80 стотинки за килограм, което при добиви от 100-150 кг/дка не покрива дори половината от вложените средства.

Изминалата 2024 г. също бе критична за слънчогледопроизводителите в региона. Сушата и високите температури тогава доведоха до преждевременно начало на жътвата и крайно ниски добиви – между 50 и 60 кг/дка.

Очакванията за цената на слънчогледовото олио на пазара не са за рязко повишение, тъй като суровината, необходима за вътрешно потребление, е в достатъчни количества. Ценообразуването зависи основно от международните борси.

През настоящата стопанска година в Ямболска област са засети 473 020 декара със слънчоглед, показват данни на Областната дирекция „Земеделие“. Най-много площи с маслодайната култура има в община Тунджа – 242 550 дка, следвана от Стралджа с 100 000 дка, Елхово – 69 350 дка, Болярово – 48 000 дка, и Ямбол – 13 120 дка.