Трудни за земеделците условия създаде природата, за което няма на кого да се сърдим, освен да се съобразяваме максимално с агрономическата наука. В интерес на истината увеличават се културите, върху които стопаните започват сериозно да се замислят, заради тазгодишната поредна година без валежи. С това силно расте уязвимостта на земеделските стопанства на климатичните условия и се засяга тяхната устойчивост, особено когато са налице опасенията, че сушата може и догодина да се повтори като трайна тенденция. Това отново ще обрече на ниски добиви слънчогледа и царевицата след това, което ги сполетя тази година.
Но трябва да се знае, че една от най-големите слабости до които може да се стигне е нарушеният сеитбооборот. Защото той именно е способен да оказва силно негативно влияние – както е известно всяка една култура черпи от почвата определени хранителни вещества и по различен начин.
Редно е фермерите да залагат на по-голям брой култури, защото при редуването на две-три култури през две-три години почвата се изтощава много бързо знаят агрономите. Тази година се увеличават зърнопроизводителите, които отново отправят поглед към рапицата, след известен застой и притеснения. Предвиждат културата за сеитба, но казват, че в същото време изчакват с нея, пак заради времето.
За тези, които ще се решат да засеят рапица, нека да чуят какво казват специалистите и да научат правилата как трябва да се сее рапица в суша
Рапицата може да се причисли към по-капризните култури, а при отглеждането й има немалко трудности. Те започват още с подготовката за сеитба. Най-мъчното е това, че като дребносеменна култура рапицата изисква градинско състояние на почвата, а през август – септември това е голямо предизвикателство. Най-лесно е да се откажеш от отглеждането, но има едно „но“… Това „но“ е всъщност е един плюс, който винаги може да бъде взиман в предвид. А именно това, че пазарите са почти винаги с отворени очи към културата, а нуждите от рапица в Европа са много повече от производството. Освен това рапицата е една от първите култури които осигуряват доходи на фермера напролет.
Търсенето и печалбата са добра мотивация за справянето с неволите по отглеждането. В последните години още по-остро стои въпросът с изключително сухото време през периода на сеитбата в края на август-началото на септември. В резултат на това пораства рискът семената да не успеят да покълнат и да поникнат, което ще доведе до слабо развити посеви и загиване на растения през зимата поради това, че културата тогава влиза във фаза, непригодна за ниските температури. Риск има и при провеждането на сеитба при минимални валежи, които само провокират покълването и след това растенията пак загиват от просъхналия де факто почвен слой.
Има няколко основни принципа за това как да сеем рапица в суша
В почвата винаги има известно количество влага! Тя трябва да се съхрани! Това става като винаги след прибирането на предшественика е препоръчително да се направи обработка, която нарушава капилярите и предпазва почвата от изпарание на влага, съветват агрономите. Това може да се направи с дискова брана, стърнищен култиватор или продълбочаване както и друг вид обработка при конвенционалното земеделие. Освен сеитбата всички обработки е препоръчително да се извършват през нощта! През деня силното слънце буквално изпича почвените агрегати и те вече са негодни за раздробяване!
Винаги е добре да се избягва оран в суша! Както и винаги трябва да се използва препоръчителната гъстота за хибридите. Добри гъстоти са 30-40 растения на кв.м., при по-гъст посев растенията се конкурират помежду си и не могат да се развият добре както и да се разклоняват. Винаги трябва да се прилага балансирано торене. А почвеният анализ е необходим, за да се постигне по-висока ефективност!
Постигането на добри резултати при отглеждането на рапица е свързано с плануването на сеитбооборот 4-5 години напред, мениджмънт на торене и т.н. Важен е изборът на предшественик! Ечемикът например задържа повече влага от зимната пшеница. По-ранните и по-ниските сортове пшеница изразходват по-малко вода. Най-добрите предшественици за рапицата са бобовите култури. В същото време, включена в сеитбооборот рапицата повишава продуктивността на следващата култура и в това отношение не отстъпва на бобовите култури като предшественик.
Сгъстеният сеитбооборот на рапицата през 2-3 години води до натрупване на причинителите на гъбни болест и неприятели, така че да се залага през 3-4 години поне. Последните години в южна България голям проблем се очертава синята китка по рапицата.



