При изготвяне на схемата за редуване на зеленчуковите култури следва да се има предвид възможността за пренасяне на болести и неприятели между няколко близки култури. Например кръстоцветните (зеле, репички, ряпа, хрян) често се повреждат от зелева пеперуда, зелева нощенка, зелев молец, рапична оса, зелеви въшки и други). По културите от сем. Картофови – Solanaceae (домати, пипер, патладжан) вреди причиняват памуковата и доматовата нощенки, кафявият доматов акар, колорадският бръмбар, попово прасе и др. Доста разпространено заболяване при картофовите е макроспорозата, а така също и вирусното (микоплазмено) заболяване столбур.
При лука и чесъна силна вреда нанасят луковата муха, тютюневият трипс, нематодите, както и опасното заболяване пероноспороза.
Пъпешите, дините и краставиците се нападат от трипси, листни въшки и акари. В ранни стадии от развитието си тези култури могат силно да пострадат от почвени вредители (телени червеи, плодови мухи, зимни нощенки). Тиквовите често боледуват от брашнеста мана, антракноза, бактериоза и фузарийно увяхване.
Отчитайки горепосоченото, на едно и също място в продължение на няколко години не трябва да се отглеждат едни и същи или близкородствени култури. В зависимост от биологичните особености на болестите и неприятелите, почвата може да остане заразена в продължение на 1 до 6 години. Например брашнестата мана се съхранява в почвата една-две години, а килата (гуша) по зелето – 4 години.
Много общи болести има при картофите и доматите, поради което те трябва да се разделят във времето най-малко 2 – 3 години. Тези култури не следва също така да се разполагат и на съседни полета, за да се избегне преносът на фитофтората.
Кореновите отделяния на различните видове растения могат да окажат негативно въздействие върху растежа и развитието на други. Така например спанакът расте значително лошо при съвместно отглеждане с репички или на втората година след салатно цвекло. Ряпата изостава в растежа си, ако се отглежда на място, съдържащо остатъци от корени на лук.
При планирането на сеитбооборота е важно да се отчете, че зеленчуковите култури се отличават с широк спектър от изисквания към свойствата на почвата, влагата и торенето. Необходимо е да се стараем към рационално използване запасите на хранителните вещества в почвата и внасяните торове. Растенията с дълбока коренова система трябва да се редуват с тези, чиито корени са разположени на повърхността на почвата (краставици, лук, ряпа и други). Азотфиксиращите бобови култури трябва да се редуват с останалите видове.
Растенията, които оставят сравнително чиста от плевели почва (картофи, зеле, домати, грах, люцерна), трябва да се сменят с тези, които не понасят заплевеляване. Това позволява съществено да се намалят разходите за борба с нежеланата растителност.
Топ новини сега