В търговската мрежа на селскостопанските аптеки се намират така наречените „универсални торове“: вярно е, че те са икономични и спестяват време (само един продукт за всички растения), но е вярно също така и че покриват нуждите само на растенията в апартамента и на балкона, без да предлагат особени резултати. Тъй като съществуват също и продукти, специфични за всяка категория (зелени растения, орхидеи, мушкати, ацидофили, ягоди, зеленчуци, плодни, киви…), ако желаете да постигнете добър успех, винаги е добра норма да предпочетете специфичния продукт, ако съществува такъв, вместо универсалния.
Всички минерални торове съдържат макроелементи (азот – N, в азотна, амонячна и карбамидна форма; фосфор – P, под формата на фосфорен анхидрид; калий -K, под формата на калиев оксид); те са необходими за растежа и нормалното развитие на всички жизнени функции, заедно с калция, магнезияи сярата. Все по-често те съдържат и ценни микроелементи (желязо, цинк, мед, манганибор), които подпомагат основните функции на растението, като се започне от фотосинтетичната дейност, която в същност осигурява неговия живот.
Основните хранителни елементи са три: азот, фосфор и калий
Торовете с високо съдържание на азот се препоръчват за зелените растения, дърветата (също и плодните) и храстите в процес на формиране, листните и стеблените зеленчуци и тревната покривка, тъй като този елемент служи за развитието на зелената надземна част и кореновия апарат. Фосфорът благоприятства резистентността на болести и климатични стресове: за препоръчване е високо съдържание на елемента в случай на прекалено дъждовни сезони. И накрая, калият е необходим за производството на цветове и плодове, за оцветяването и вкуса: повишеното съдържание е нужно за всички цветни и плодни растения, по време на тяхното формиране.
За повече земеделски новини може да ни последвате във Фейсбук!