По Националния план за възстановяване и устойчивост
До утре фермери и организации могат да дадат идеи какви да са критериите към инвеститорите в центровете за съхранение на плодове и зеленчуци.
Минималният размер на допустимите разходи за едно предложение ще е 300 000 лв., максималният – е 2 346 960 лв., субсидията за един кандидат не може да превишава 1 173 480 лв. Финансовата помощ за одобрени предложения е 50 на сто отразходите.
Одобрените проекти трябва да се изпълнят за 18 месеца, не по-късно от 30 юни 2025 г.
Групите и организациите на производителите трябва да са признати от министъра на земеделието не по-късно от 30 септември 2020 г.
Освен традиционните плодове и зеленчуци ще се съхраняват и ядки, гъби, десертно или френско грозде, касис, арония и др.
Ще има регионален приоритет
При оценка на проектите, чийто максимум е 60 точки, 10 т. ще се дават на областите Благоевград, Пловдив, Кърджали, Смолян, 7 точки – на Пазарджик, Бургас, Хасково, Сливен и Кюстендил, 5 точки – на Стара Загора, Шумен, Силистра, Варна, Ловеч и Търговище.
10 точки ще се дават, ако най-малко 20% от одобрените за подпомагане разходи са за доставка и монтаж на машини, оборудване и инсталации за производство на енергия от фотоволтаични системи.
Изисква се да се представи производствена програма и предвидените количества продукция в нея да съответстват на капацитета на активите.
Ще се покриват разходи за всякаква техника за целта
както и за изграждане, ремонт и реконструкция на сгради и други недвижими активи, за купуване на машини, съоръжения и оборудване за съхранение и подготовка на продукцията, за специализирани транспортни средства, включително хладилни и за машини за вътрешно цехов и вътрешнозаводски транспорт.
Допускат се и разходи за доставка и монтаж на машини, оборудване и инсталации за производството на енергия от фотоволтаични системи за собствено потребление.
Оценителна комисия ще съпоставя заявените пределни цени/референтни разходи към условията за кандидатстване и ще ги одобрява за финансиране.