Константина Семерджиева, мениджър проекти в Carbonsafe: Административната тежест за земеделците по програмата е минимална

Константина Семерджиева е Магистър по финанси, Бакалавър „Счетоводство и контрол“ и „Аграрна икономика“. В сферата на земеделието е повече от 20 години. Работи в секторите „Птицевъдство“, „Плодове и зеленчуци“, а сега и въглеродно земеделие. Запозната е с административната дейност в земеделието в България. 

Като Мениджър проекти в Карбонсейф отговаря за документалната част на програмата – от изготвянето на допустимост на парцели, оферти, оформяне на договори до подаване на документацията за регистрация в системата на специализирания софтуер ИСАКО2 .

Госпожо Семерджиева, какво се изисква от земеделците за участие във въглеродната програма и има ли голяма документална тежест за тях?

От земеделеца се изисква да ни подаде попълнено заявление за участие в програмата. Заявлението се попълва и финализира с помощ от наша страна. Съдействаме във всеки един момент по време на целия процес. Също така фермерът трябва да ни предостави актуални анкетни карти за площите, които би желал да участват в програмата, и таблица с парцелите от заявлението за подпомагане към ДФЗ.

След като бъдат регистрирани в нашата електронна система, по съответните процедури и документация, се извършва заявка за изпитване и пробовземане, назначава се пробовземането. Когато това бъде направено, резултатите се зареждат обратно в системата. Въз основа на резултатите колегите изготвят агрономически препоръки. През цялото това време нашият агроном поддържа контакт със земеделците и се изработва индивидуална стратегия за всяко едно стопанство.

Стратегията е съобразена с културите, които се отглеждат, с наличната в земеделското стопанство техника и с начина на обработки, които се използват. Това предполага съвместна работа между нашите агрономи и агрономите на земеделското стопанство. Стратегията трябва да бъде изпълнена в рамките на годината или в рамките на 5-годишния период на участие в проекта. Като има възможност за коригиране на практиките.

Земеделските производители получават от нас образец на технологична карта, която трябва да попълнят за културите, които отглеждат на площите, участващи  в програмата. Ако отглеждат една култура по няколко начина, проведени в нея, се попълват една или повече технологични карти. Ако имат няколко парцела, които участват в програмата с една култура, се попълва само една технологична карта. След което цикълът се повтаря. Взима се контролна почвена проба. Отново се правят агрономски препоръки и издаваме индивидуална стратегия.

Като мине и първата контролна година, се попълват изчислителни листове за наличието или липсата на въглерод по методология и валидирани документи на Карбонсейф. Следва мониторинг – посещение на място в земеделското стопанство. Прави се снимков материал, провежда се интервю със земеделския производител, оглеждат се площите за това дали се спазват изискванията, предвидени в индивидуалната стратегия.

Цялата тази документация се оформя от екипа на Карбонсейф и за всяко едно стопанство се изготвя годишен заключителен доклад. Той се оформя в мониторингов доклад за одит към трета независима страна. По този начин ние докладваме за получените резултати от изпълнението на програмата през всяка една година. Когато този мониторингов доклад мине на одит, при положителна оценка от страна на одиторите се верифицират резултатите, които са получени от отчитането. След това е необходимо Карбонсейф да регистрира резултатите в публичен регистър. Когато това стане и резултатите са качени в публичния регистър, на всеки един земеделски производител се издават серийни номера на неговите сертификати и след това всеки той може да ги търгува от свое име или те да бъдат изтъргувани от името на Карбонсейф.

Документацията по програмата е одобрена и валидирана от трета международна независима страна. Тя е оптимизирана възможно най-много. Но не може и без да има записи по целия процес. Тъй като с тези записи се доказват реалното изпълнение на проекта, прозрачността и обективността на процеса. Те винаги могат да бъдат проверени от страна на земеделските производители и от страна на одиторите, на международните участници на пазара, както и от страна на клиентите, които ще купуват сертификатите.

Документалната тежест за земеделския производител е  минимална. Тя се свежда до това  да  попълни технологичната карта, първоначалното заявление и годишното заявление за пререгистрация. Това са трите документа, които трябва да се попълнят. Всичките те се попълват с помощ от наша страна.

Карбонсейф вече е сертифицирана по стандартите ISO 9001/14001, което още веднъж доказва, че си изпълняваме стриктно, прецизно и професионално поетите ангажименти по програмата.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини