Сред 35 сорта зърнено-житни ще могат да избират фермерите от Добруджанския институт за есенна сеитба 2024

Предлагат се и 4 сорта полски фасул, подходящи за механизирано прибиране

Сред 35 зърнено-житни сорта ще могат да избират българските фермери тази година за есенна сеитба 2024.

Това стана ясно на Ден на отворените врати в ДЗИ – Ген. Тошево, където бяха  демонстрирани новости и иновативни научни решения за устойчиво земеделие.

Институтът отвори вратите си за фермери, бизнес-партньори и учени от цялата страна, обединени от идеята за подкрепа на производството и пазарната реализация на семена от висококачествени и високодобивни български сортове зърнено-житни култури, като гаранция за сигурност и климатични промени в родното земеделие.

Тази година за есенната сеитба институтът ще предлага семена от сортовете от най-новата си селекция.

От обикновената пшеница – сортовете Шибил, Боил, Чудомира, Юлита, Андрония, Федора, Индже, Касиди и др.

От тритикале  – Авитохол, Хокей, Хелион 1 и Андроник.

От ечемик – Ларимар, Цитрин, Хелиодор, Оникс, Скиптър и др..

Специалисти от института предоставиха информация за основните  им предимства и технологията им на отглеждане, а за тези, които не са присъствали, но се интересуват, те ще могат да получат пълна информация от селекционерите и агрономите.

Гостите разгледаха и демонстрационните парцели, засети със сортовете полски фасул – Еликсир, Блян, Устрем и Скития.

Според учените фермерите трябва да знаят, че последните три сорта са с изправен храст и са подходящи за директно механизирано прибиране, което значително улеснява земеделските производители и намалява разходите им при реколтиране.

През тази година Добруджански земеделски институт сподели Деня на отворените врати със своя партньор – фирма BASF, чиито представители презентираха иновативно устройство за манипулиране на пестициди, а на полето представиха презентация  за качествена растителна защита, доказала се в условията на предизвикателен климат.

Има новина и за животновъдите.

През настоящата година се навършват 50 години от признаването с министерско постановление на Североизточната българска тънкорунна порода овце от Добруджански тип, създадена  тук в института.

Сега на негова територия продължава да се отглежда по-голямото от двете оцелели стада в България от тази порода, която е обявена за застрашена от изчезване. С цената на много усилия учените от института са успели да я съхранят като елитна порода от тънкорунното овцевъдство в България.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини