В някои райони на страната арендатори продължавали да заплашат дребни собственици на земи и да им предлагат сключването на нови договори
Такива сигнали се получиха и на сайта земеделеца.бг от малки собственици на земеделски земи, които били предупреждавани от някои арендатори, че в недалечно време предстои въвеждане на данък върху рентите, както и поземлен данък…Затова било по-добре да сключат дългогодишни договори за плащане в натура или като процент от стойността на реколтата, за да избегнат облагането.
За такива оплаквания потвърдиха и от Българска асоциация на собствениците на земеделски земи – БАСЗЗ, където в края на юни също имало редица сигнали от малки собственици на земи. Спрямо тях се прилагат подобни заблуждаващи предупреждения
с цел да се ползват земите им срещу ренти и наемно плащане и далеч под пазарните нива
Според БАСЗЗ има арендатори, които наистина са доста изобретателни в тази нова игра и успяват да подвеждат малки и неориентирани собственици на земя, като ги облъчват с подобна информация.
Това е чист опит за заблуждаване.
Обикновеният гражданин, собственик на земеделска земя, не дължи никакъв данък за дохода от рентата
Това подчертава председателят на асоциацията Евгений Орашъков от БАСЗЗ.
Според него плащането в натура в наши дни е невъзможно, арендаторите могат да скрият част от продукцията или да я оценят на съвсем различна от пазарната й цена, предупреди експертът. Повечето от регистрираните сигнали са от Добруджа, където арендаторите се опитват чрез новите договори да договорят ренти в натура и по този начин да ги намалят защото ситуацията им е трудна и сушата е голяма.