По това време на годината земеделците виждат, че са налице доста високи температури без капка дъжд. Но по нашите ниви в същото време може да се види, че слънчогледът е издържал на тези фактори…
И не само това. Културата се държи доста устойчиво, за разлика от съседните полета, в които може да се види в какво състояние е културата и как изпитва стрес, страдайки от горещините и липсата на влагат.
Това ни показва агрономът Ержан Якъбов от фирма „Земя за бъдеще“, който е заснет, за да ни покаже разликата в слънчогледовите ниви – в Добруджа, в района на стопанството на Михаил Киров.
Той допълва, че вече 4-а година сеят слънчоглед по тази тяхна технология, която е доказала, че им дава много добри резултати.
За технологията уточнява, че е приложена минимална обработка, семената са третирани с Натуралис (инсектицид за борба с насекомите), Биостарт и БМВ. Те остават дългосрочно в почвата и подобряват нейното състояние за дълго време напред.
Предсеитбено е използван препарата Биоспектрум. В комбинация тези препарати са инсектициди за борба с почвени неприятели. Ризовитал и Биостарт са гъби и бактерии, в които се съдържат триходерми и други, които позволяват доброто вкореняване на растенията и образуването на силна коренова система, която достигат до по-голяма дълбочина и доставя подпочвена влага на растенията в екстремни условия като настоящите. Биоспектрум е изключително достъпен продукт, в който се съдържа голям микс от микоризи – азотфиксираща, фосфороминерализираща, калиевоосвобождаваща бактерия. С този продукт се намалява внасянето на торове и се обогатява почвата.
Приложението на Азотохелп, Органик баланс и Липосан заедно с хербициди, действа отлично срещу стреса. Отново има азотфиксираща бактерия. Липосан задържа влагата в растенията. Той е ефективен до температури от 50 градуса.
След всичко това, което е приложено, фермерите ни вкарват с камерата в полето, където може да се види, че картината е много добра и слънчогледът е издържал на тежките природни фактори.
Но е важно да се знае, че един продукт не може да бъде панацея. Сам по себе си един продукт и едно или две пръскания с него не винаги са спасение. Това е, защото е необходима цялостна стратегия за превенция и контрол, която експертите са заложили в технологичните схеми и могат да съобразят с регионалните условия на всеки земеделец.
Всъщност картината на видеото е най-доброто доказателство, нали!?