България изостава чувствително откъм инвестициите си за напояване, каза днес за пореден път министърът на земеделието Георги Тахов. Той заяви пред депутатите в Комисията по земеделие и гори в парламента, че в сравнение с нашите съседи сме много назад и даде за пример съседна Румъния, която вече е постигнала над 90% напояване на площите си.
По този повод министърът съобщи, че
в МЗХ сега смятат колко би струвал един пълен мониторинг на напоителните системи и съоръжения в България
В това число да влизат и всички техни елементи, както и подземната инфраструктура, както и състоянието на помпени станции, и други. Нека да видим в .какво състояние са всички тези неща у нас, допълни той.
Тъй като такъв мониторинг и пълна инвентаризация са задължителни, Тахов обеща на депутатите още другата седмица ведомството му да има един анализ за какви средства ще става дума и какъв бюджет да се заложи.
Министърът още се произнесе пред всички в комисията, че държавата ни е длъжник на земеделските стопани откъм осигуряване на вода и откъм разрешителния режим за достъп до водоползване.
Не е нормално да се чака над една година за едно разрешително за водоползване
каза той и призова депутатите да съдействат и в другите комисии в парламента, от които зависи, да се разгледа темата и да се облекчи процедурата за издаване на разрешенията за водоползване.
Достигната е червената линия и така повече не може да се продължава в България в условията на климатични промени и суши, констатира Тахов.
Б.Р. Само да припомним, че предишния кабинет в МЗХ начело с предишния аграрен министър Кирил Вътев също беше обещал инвентаризация на напоителните съоръжения в страната и беше изчислил, че за целта ще трябват 5 млн. лв., за което миналата седмица написахме.