Д-р Ирина Готова е изследовател с над 15 години стаж в лабораторията по Молекулярна биология в Центъра за научноизследователска и развойна дейност на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД. Тя споделя, че работата ú в областта на пробиотиците била до голяма степен предопределена от студентските години, прекарани в същия университет, и с радост предава ценен опит на следващото поколение. Разказва как е увлечена от лекциите на именития ни професор по микробиология – Христо Чомаков и по-конкретно от историята за откриването на бактерията – Lactobacillus bulgaricus.
Това е забележителното дело на д-р Стамен Григоров, който през 1905 г., работейки в Женевския университет върху проби домашно кисело мляко, което съпругата му изпращала в Бусински ръкатки (глинени съдове с една дръжка за носене на китката), за първи път наблюдавал и описал пръчковидната бактерия на страниците на международно реномирано научно издание.
„Това откритие превръща естествената кисело-млечна ферментация от домашна рецепта, предавана от поколение на поколение, в наука, която се развива и до днес и поставя името на родината ни и на откривателя си на страниците на световната научна литература“, споделя д-р Готова и допълва, че официалното име на бактерията се изписва и с името на откривателя.
Всяка година се чества Празник на киселото мляко, а през следващата година ще се навършат 120 години, откакто светът разбира за Българската бактерия. Традиционно празникът е в Трънския край, откъдето е д-р Стамен Григоров, а Музеят на киселото мляко се намира в село Студен Извор, в което е запазена и родната му къща.
В музея на съседното село Бусинци човек може да види както „ръкатка“, така и други характерни за този край съдове и да се наслади на изяществото и многообразието на изчезващата Бусинска керамична школа.
Студент в ХТМУ: Само в „Ел Би Булгарикум“ мога да науча как се произвежда истинско мляко
„Само в „Ел Би Булгарикум“ мога да науча как се приготвя истинско мляко“, сподели студентът в Химикотехнологичния и металургичен университет в София Божидар Райчев. Той е един от бъдещите висшисти, които всяка година избират държавната млекопреработвателна компания, за да проведат задължителния си студентски стаж.
„Винаги съм имал интерес да работя в лаборатория, най-вече от биологична гледна точка. Освен това само в „Ел Би Булгарикум“ мога да науча как се приготвя истинско кисело мляко. Това са причините да избера компанията като място, на което да се запозная с работата в лаборатории отблизо“, сподели Божидар Райчев в края на едномесечния си стаж в Центъра за научноизследоталеска и развойна дейност на дружеството.
Той разказа, че ще остане с много добри впечатления както от Центъра, така и от учените в него, които са успели да го въведат в работата си по разбираем и достъпен начин.
Амбициите на Божидар са да продължи да се развива в сферата на биотехнологиите, да се реализира и да работи това, което обича. „Надявам се да има още хора, които да се интересуват от науката, за да допринесат за общото развитие“, каза още той.