От първото заседание на създадената със заповед от 01.10.2024 г. на МЗХ междуведомствена работна група, което се проведе на 6 ноември, разбрахме, че се очаква решение на проблемите свързани с пашуването на животните.
На събранието присъстваха представители от МЗХ, МОСВ, Браншова камара на месодайното животновъдство (БКМЖ.), Българска аграрна камара (БАК), Обединени български животновъди (ОБЖ), Асоциация на българските говедовъди (НАБГ), Селскостопанска академия, природозащитни организации и животновъди.
Заместник-министърът на земеделието Лозана Василева предложи
да се направи задълбочен анализ със срок на изпълнение до края на 2024 г.
а след това изводите да се представят пред министъра на земеделието.
Тя добави, че очаква, членовете на групата да предоставят за целите на анализа свои становища, данни и резултати от научни изследвания за начините и методите за подобряване състоянието на местообитанията.
На базата на тези изводи и изследвания
ще се реши дали е необходимо пълна забрана за пашуването в екологичната мрежа или е необходимо възстановяване, поддържане или частични забрани
Проблемът да бъде разгледан от всички страни, настоява Мирослав Калугеров, според който „пасторализмът“ е мярка за подпомагане на биоразнообразието, а не на животновъдството.
Работната група има наредени задачи да направи анализ на наличните данни за ползването на пасищата в България , да оцени състоянието на пасищата, да даде определение за необходимия ресурс за обезпечаване в изхранването на пасищно отглежданите животни в страната.
Задача на групата е и да се направи анализ на съществуващите административни и финансови мерки за поддържане на пасищата в България и да се оценят и анализират възможностите за извършване на сезонна паша в площите в обхвата на националната екологична мрежа, както и в частта на чл.3 от Закона за биологичното разнообразие и извън територията на националните паркове.
Ще бъдат разработени и промени в законодателството
които касаят ефективно използване на пасищните ресурси и устойчивото им управление с оглед осигуряване на пасищно отглежданите животни на базата на екологичното разнообразие.
поред някои от фермерите проблемите на животновъдите имат 2 варианта на решение:
- дългосрочни – изискване на пасищата да бъдат картирани – да се види кои места са само чисти пасища, и
- краткосрочни – ако животновъдите не са могли да изхранват животните си, да им се предложи алтернативен начин за изхранване.
Те очакват да видят от членовете на работна група каква информация и данни ще поднесат.
На следващото заседание
директорите на дирекциите трябва да представят на вниманието на работната група докладите от мониторинга, които са провеждали в националните паркове през последните 10 години.
Всички предложения ще бъдат изпратени на министъра на МЗХ. Според зам.-министъра на земеделието Лозана Василева „задачата е тежка, но ние ще се справим“.