Как случаят във Велинград този път заплашва цялото ни овцевъдство

Чумата по дребния рогат добитък е заложена за пълно изкореняване до 2030 г. от ЕС. По тази причина ваксинирането срещу болестта не е разрешено. Смъртността при заболяването не е висока – около 2%, но месото и млякото на заразените животни  са негодни за консумация за няколко поколения. ЕК обаче е „обезоръжила“ националните правителства и те нямат никакъв друг ход освен евтаназия. Затова и сега ЕК ни е поставила твърдо условие, че ако България не пристъпи към незабавна евтаназия, значи тя не изпълнява европейските изисквания и не е гарант за сигурността на Евросъюза, което е заплаха за влизането ни в Шенген.

Освен това вероятността да затвори пазарът за месо и мляко не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна е много голяма. Това означава край с българското овцевъдство, защото консумацията на овчи продукти на вътрешния пазар е незначителна, всичко се изнася. Вече започнаха откази на договори от чужбина на български животновъди.

Че чума във Велинград има е ясно. Животните са болни и са били болни, това се доказва дори от гръцките проби, които също откриват антитела. Че там има внос на животни от Гърция, умрели животни още от лятото, мазало с ваксини, е ясно. А като се произнесе и лабораторията в Монпелие и пробите отново се окажат положителни, което е несъмнено, тогава вече държавата ни ще бъде обвинена, че е констатирала болестта и не е взела мерки за нейното унищожение. Тогава вече овцевъдите във Велинград е много вероятно да не получат никакво обезщетение, защото вече ще са нарушители и са възпрепятствали евтаназията, дори може да получат актове и да се наложи да извършат дезинфекцията за собствена сметка.

Така че тези, които ги подкокоросват и използват за някакви техни си цели, нека внимателно преценят действията си и дали са готови да обезщетят овцевъдите със собствени средства.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини