Инструкция за дневника за дневна паша –четете и тренирайте или четете и плачете

Инструкцията за прием на декларация, съгласно чл.75 от Наредба 10 за дневник за дневна паша урежда организацията на работа при подаване на декларация чрез Системата за електронни услуги, етапите за преминаване и въвеждане на данни, в случай че сте заявили за подпомагане интервенция ХЖ-АМР с дейността по чл. 72, ал. 1, т. 1, буква „б“, а именно „осигуряване на свободно отглеждане на открито“.

 На етап 1 се създава заявление за данни за дневника за дневна паша за хуманно отношение към животните – ДДП-ХЖ“

Да започнем с целия ужас…

Идентифицирате се в Системата за електронни услуги с вашето потребителско име и парола, избирате бутон „Заявления“.

В случай, че чрез вашия потребителски профил имате достъп до повече от едно УРН, от падащото меню „Бенефициент“ избирате за кое УРН желаете да подадете информация.

След избор на бенефициент, от падащото меню „Направление” се избира направление „Директни плащания“, схема „Документи за заявяване през СЕУ“ и прием „ДДП-Кампания 2024“.

Когато няма подадено заявление за подпомагане за Кампания 2024 през Системата за електронни услуги, а същото е подадено в офис на Общинска служба “Земеделие”, на екрана ще се визуализира съобщение “Няма намерени данни,” но в случай на създадени записи, техния статус следва да е “Архивирано (Невалидно)”.

В тези случаи е необходимо да се създаде нов запис, посредством бутона “Създай”, той е разположен в долния десен ъгъл на секцията.

От прозореца, който се визуализира на екрана избирате банкова сметка и натискате бутона “Създай”.

След като е създаден този запис или има вече създаден такъв по време на кампанията за подаване на заявленията за подпомагане, е необходимо от горната част на стр.  1 от секцията да се избере таб „Данни за дневник за дневна паша за хуманно отношение към животните – ДДП-ХЖ“.

В тази секция е необходимо да попълните и приложите дневник за дневна паша за хуманно отношение към животните, в случай че сте заявили за подпомагане дейността  „осигуряване на свободно отглеждане на открито“.

За целта посредством бутон „Създай заявление“ се създава запис.

След като записът е създаден, се избира бутон „В процес на въвеждане“ от колона

„Статус на заявлението“. От падащото меню „Позволени преходи“ се избира „Зареди  данни“ и бутон „Смени статус“.

 На етап 2 е попълване на необходимата информация в заявление „Данни за дневник за дневна паша за хуманно отношение към животните – ДДП-ХЖ“

След достъпване до Данни за дневник за дневна паша за хуманно отношение към животните – ДДП-ХЖ“, посредством бутона „Редакция“, разположен в колона „Документ“ се визуализира секция/и „Данни за ЖО“.

Важно! – Зареждат се данни за всички ЖО, в които има поне едно животно заявено

за дейност „осигуряване на свободно отглеждане на открито“ – ХЖ-АМР 2. Във  всяка секция на ЖО има две подсекции):

Таблица 1;

Таблица 2.

  Таблица 1

В тази подсекция системата автоматично зарежда всички УМ от дадения ЖО, заявени по дейност ХЖ-АМР 2.

В колона „Общ брой дни пашуване извършен около ЖО в периода от 15 март до 15 ноември на годината на кандидатстване“ се попълват данните от предоставения дневник за дневна паша. В случай че за дадена УМ не е извършвано пашуване задължително се въвежда „0“,като въвеждането на данни за всеки ред от таблицата е задължително.

 Важно! Данни за дни пашуване чрез придвижване от постоянен до пасищен обект с ВМС, не се въвеждат. Проследяването на дни пашуване чрез ВМС и съответно връщането обратно в постоянният обект се проверява служебно чрез ИИС на БАБХ – ВетИС.

Създадена е възможност за въвеждане на данни както следва: – Автоматично попълване на всички редове едновременно, Ръчно въвеждане на всеки ред поотделно,  Комбинирано – когато се използват и двата начина за определени УМ.

След попълване на данните, въведената информация се съхранява посредством бутон “Съхрани“.

 Важно! – Допустимо е само въвеждането на цели числа между 0 и 246, тъй като  извършваната паша е за конкретен период от 15 март до 15 ноември на годината  на кандидатстване.

 Таблица 2

В тази подсекция се добавят нови редове чрез бутон „Създай“. В секциите се попълват данни за землищата, в които е извършвана дневната паша, описана в предоставения, след което въведените данни за съответния ред се съхраняват.

 Важно! Съгласно чл. 76, ал. 2 от Наредба №10 от 27.06.2023 г. площите, на които е  извършвана паша, следва да са заявени по интервенция ОПДУ и да са с код на  културата 314 000 или 315 000. Данните са заредени от заявленията за подпомагане  за кампания 2024. В случай че дадено землище от вашия дневник не е допустимо за  избор, то не отговаря на горепосочения критерии.

След попълване на информацията във всички приложими за вас секции е необходимо посредством бутона „Назад“ да се върнете до началото на секция „Документи за заявяване през СЕУ“ и прием „ДДП-Кампания 2024“ и да прикачите сканираният от Вас дневник за дневна паша.

На етап 3 – Проверка за коректно попълнени данни на страницата за управление на вашето заявление за предоставяне на документи e необходимо чрез бутон „Преглед за валидност”, разположен в колона „Операция/Действие”, да проверите коректността на въведените данни.

Системата извършва проверка и визуализира резултат. Ако са установени невалидни данни, е необходимо да ги редактирате и отново да проверите валидността до получаване на резултат „Няма невалидни атрибути”.

В случай че има несъответствия може да достъпите секцията, в която е необходима редакция посредством натискането на бутон „Редактирай”, разположен в ляво на несъответствието.

След визуализиране на резултат „Няма невалидни атрибути” се затваря прозореца и се достъпва бутон „В процес на въвеждане“, разположен в колона „Статус на  заявлението“.

От падащото меню „Позволени преходи“ се избира „Приключване на редакция“ и бутон „Смени статус“. Заявлението преминава в статус „Приключена редакция“.

От колона „Статус на заявлението“ се избира бутон „Приключила редакция“, след което от падащото меню „Позволени преходи“ се избира „Стартиране на автоматични  проверки“ и бутон „Смени статус“.

В колона “Операция/действие” се изписва съобщение “изчаква се резултат”, като за да бъде визуализиран е необходимо да обновите секцията посредством бутон “Обнови”.

След преминаване последователно през всички етапи за работа до момента, вашето заявление следва да е преминало в статус „Проверено с фатални грешки“.

Списък с грешките може да се достъпи като от колона „Документ“ изберете бутона „Преглед“ и след това изберете последната секция „Грешки от автоматични проверки“ и натиснете върху моливчето.

На екрана Ви се визуализира подсекция „Фатални грешки“ – в тази секция се съдържат резултати от автоматични проверки, които не ви дават възможност да продължите напред преди да ги отстраните.

Ако в секцията „Фатални грешки“ на вашето заявление са налични други съобщения, освен тези за липсата на прикачени документи, то е необходимо да ги отстраните, като от бутона за промяна на статус на заявлението изберете позволения преход за отключване на редакция, коригирате въведената от вас информация и отново приключите редакцията и стартирате автоматичните проверки по познатия вече начин.

Важно е да знаете, че докато заявлението не бъде заредено в ИСАК от служител на Държавен фонд „Земеделие“, имате възможност посредством бутона, разположен в колона „Статус на заявление“ да го отворите за редакция, да редактирате желаната от вас информация, като задължително условие е да генерирате и заверите отново съответните файлове, и да преминете през всички извършени до момента стъпки до получаване на статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК. В противен случай подаденото заявление, няма да бъде валидно.

Когато заявлението Ви е готово за печат трябва да натиснете бутона, разположен пред надписа „Заявление“ в секцията разположена в ляво на вашия екран.

Отваря ви се нова секция, в която е наличен бутон „Печат“, след натискането на който се отваря прозорец с линк за сваляне на файл, съдържащ попълнената от вас информация.

Натискате върху избран от вас линк в резултат на което на вашия локален компютър се сваля файл в PDF формат.  

Именно този файл следва да разпечатате, да проверите внимателно  съдържанието му и да го подпишете. След което да го прикачите в секция  Декларация“ по същият начин както сте прикачили дневника в секция „Дневник“.

За да прикачите този документ следва посредством бутона „Назад“ да се върнете до страницата за управление на вашето заявление. Натискате бутон „В процес на въвеждане“, разположен в колона „Статус на  заявлението“ и от падащото меню „Позволени преходи“ избирате „Отваряне за  редакция“ и натискате бутона „Смени статус“.

След прикачване на декларацията отново се връщате на бутон „В процес на въвеждане“, разположен в колона „Статус на заявлението“ и от падащото меню „Позволени преходи“ избирате „Приключване на редакция“ и натискате бутона „Смени  статус“. Заявлението преминава в статус „Приключена редакция“. От същата колона „Статус на заявлението“ избирате бутона „Приключила редакция“ и от падащото меню „Позволени преходи“ избирате „Стартиране на  автоматични проверки“ и натискате бутона „Смени статус“.

В колона “Операция/действие” се изписва съобщение “изчаква се резултат”, като за да бъде визуализиран е необходимо да обновите секцията.

В случай че вашето заявление е без грешки или са установени само предупреждения, които не желаете да отстранявате, може да пристъпите към изпращането му за зареждане в ИСАК.

За целта натискате върху бутона разположен в колона „Статус на заявлението“ и от падащото меню „Позволени преходи“ избирате „Изпращане за ръчно зареждане в  ИСАК“ и натискате бутона „Смени статус“. Заявлението преминава в статус „Чакащо ръчно зареждане в ИСАК“. – краен статус

ВАЖНО! – Данните в прикачените документи следва да съответстват на  въведените данни в таблиците в СЕУ. При установени несъответствия ДФ  „Земеделие“ може да откаже или намали подпомагането по тази дейност.

ВАЖНО! – ЗАЯВЛЕНИЕ ОСТАНАЛО В СТАТУС РАЗЛИЧЕН ОТ „ЧАКАЩО

РЪЧНО ЗАРЕЖДАНЕ В ИСАК“, СЛЕД КРАЯ НА ПРИЕМА, СЕ ВОДИ ЗА НЕПОДАДЕНО ЗАЯВЛЕНИЕ, ТАКА ЧЕ МНОГО ВНИМАВАЙТЕ В КАКЪВ СТАТУС ОСТАВЯТЕ ЗАЯВЛЕНИЕТО СИ СЛЕД КАТО ПРИКЛЮЧИТЕ ВЪВЕЖДАНЕТО И СКАНИРАНЕТО НА ДОКУМЕНТИТЕ.

 Това е цялата работа в една инструкция, прдназначена за земеделските стопани.

Публикуваме я дословно, и въобще не разбираме как един обикновен животновъд е длъжен да се справи с всичко това? Ако няма млади хора край него или съветници, на които да си плати, то кой ще му помага?

За тази административна тежест, която може да откаже овчарят от пашата му, говорят много животновъди и ни пишат писма, по който повод и публикувахме тази инструкция.

Ние се чудим как по-възрастните, но добри овчари например, които отглеждат животни и искат да ползват подпомагане за паша, а нямат край себе си млади хора – деца или съседи, ще се оправят?!

Инструкцията да каже…

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини