Световната търговия със зърнени и маслодайни култури през 2024 г.: Производство, търговия и динамика на цените

През 2024 г. световната търговия със зърнени и маслодайни култури се развиваше на фона на стабилно производство, но с предизвикателства в търговията и значителна волатилност на цените. Глобалните икономически фактори, климатичните промени и геополитическите събития продължиха да оказват значително влияние върху пазарите.


Производство и потребление: Рекордни добиви

Според данни на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), производството на зърнени култури през 2024 г. достигна 2,846 милиарда тона, което е близо до рекордните нива от предходната година. Глобалното потребление отбеляза лек ръст, достигайки 2,852 милиарда тона, водено от нарастващото търсене на фуражи и индустриални суровини.

При маслодайните култури, производството на соя достигна рекордните 406 милиона тона, основно благодарение на увеличените реколти в Южна Америка и Азия. Производството на слънчогледово семе също отбеляза стабилен ръст, въпреки сушата в някои ключови региони.


Търговия: Свиване на обемите и регионални дисбаланси

Световната търговия със зърнени култури отбеляза спад от 3,9% през 2024 г. спрямо предходната година. Това се дължи основно на намалено търсене на пшеница и груби зърна, докато търговията с ориз нарасна благодарение на увеличено производство в Азия.

Русия, един от най-големите износители на пшеница, затвърди позициите си на глобалния пазар. Силната реколта от над 85 милиона тона и слабото рублово обезценяване направиха руската пшеница особено конкурентоспособна. Същевременно, Украйна, която остава важен играч на пазара въпреки войната, се сблъска с логистични ограничения и увеличени транспортни разходи.


Цени на световните борси: Волатилност и регионални различия

Цените на зърнените и маслодайните култури претърпяха значителни колебания през годината. Глобалният индекс на цените на зърнените храни на ФАО се понижи с 2,2% спрямо предходната година, отразявайки по-ниските цени на царевицата и пшеницата, но се запазиха значителни разлики между отделните пазари.

  • Пшеница: Средните цени на пшеницата на Чикагската борса (CBOT) спаднаха с около 12%, достигайки 220–230 долара за тон през последното тримесечие. Русия успя да изнесе големи количества на конкурентни цени от 205–210 долара за тон, което натисна цените на международните пазари.
  • Царевица: Цените на царевицата останаха относително стабилни, движейки се около 240 долара за тон, благодарение на доброто производство в САЩ и Бразилия.
  • Слънчоглед: Цените на слънчогледовото олио се колебаеха между 900 и 1,100 долара за тон, като Русия и Украйна запазиха доминиращите си позиции на пазара.
  • Соеви зърна: Соевите цени на CBOT се повишиха с 5% през годината, достигайки 530–550 долара за тон, подкрепени от силното търсене в Китай.

Русия: Доминиращ играч в условия на геополитически предизвикателства

Русия, която се утвърди като основен износител на зърнени култури, извлече ползи от рекордната реколта и слабата рубла, което направи нейните продукти по-достъпни за международните пазари. Освен това, Москва предприе агресивна политика за разширяване на износа към Близкия изток и Африка, компенсирайки ограниченията от западните санкции.


Възможности и предизвикателства

Световната търговия със зърнени и маслодайни култури през 2024 г. бе белязана от стабилно производство, но с предизвикателства в търговията и натиск върху цените. Докато Русия и Южна Америка затвърждават позициите си на основни играчи, Европейският съюз се изправя пред необходимостта от инвестиции в устойчиво земеделие и напояване. Волатилността на цените и климатичните промени остават ключови фактори, които ще определят бъдещето на световната търговия със земеделски култури.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини