Прогноза: Производството на зърно в ЕС ще се възстанови през 2025 г.

Според декемврийското издание на Бюлетина на JRC MARS зимните култури са в добро до отлично състояние в по-голямата част от Европа. Те остават слабо развити в части от Румъния и България, както и в Източна Украйна и големи части от европейска Русия.

През периода на доклада (от 1 ноември до 7 декември) в големи части от Европа имаше значителен недостиг на валежи, макар и без отрицателно въздействие върху посевите. След много дъждовни септември и октомври на Иберийския полуостров, почти липсата на валежи през ноември, съчетана с температури над средните, създаде благоприятни условия за удължен сеитбен прозорец и позволи на земеделските стопани да напреднат бързо в сеитбените операции.

В североизточна Испания, особено в Арагон, някои прекалено влажни полета не могат да бъдат достъпни навреме; някои фермери планират да засеят сортове култури с по-кратък цикъл през декември и януари, за да смекчат забавянията. В Северна Италия сухите условия също благоприятстват сеитбата и първоначалното развитие на зимните зърнени култури.

В западна Европа метеорологичните условия са достатъчни за завършване на сеитбата на зимните зърнени култури; Въпреки закъсненията, като цяло условията са положителни.

В Централна и Северна Европа, където сеитбата вече е приключила, леките застудявания нямат отрицателно въздействие и запасите от почвена влага остават доста над критичните нива.

Продължават да съществуват опасения относно сухите почвени условия в Сицилия и Магреб

В Сицилия валежите през периода са били достатъчни, за да се създадат подходящи условия за сеитба на твърда пшеница. Ситуацията обаче остава деликатна, тъй като дълбоките пластове на почвата все още са много сухи.

В Магреб продължиха необичайно топлите и по-сухи от обичайните условия. Има незабавна нужда от валежи, за да се създадат подходящи условия за сеитба, най-вече в Мароко и Западен Алжир.

Забавяне на натрупването на студоустойчивост – това е от особено значение при слабо развитите култури в части от Румъния, България, Украйна и Русия

В много части на Европа натрупването на студоустойчивост, за да издържи на условия на замръзване през зимния период на покой, е леко забавено при културите, които са били засети в обичайното време.

Това е най-видимо в Полша и балтийските страни. Уязвимостта на зимните култури обаче буди особено безпокойство в Източна Украйна, Европейска Русия, южна и централна Румъния и североизточна България, където сеитбата и първоначалното развитие на зимната пшеница бяха сериозно затруднени поради много сухия горен почвен слой, което доведе до култури, които понастоящем са слабо развити и в лошо състояние.

В първата си прогноза за зърнената реколта в ЕС-27+Обединеното кралство през 2025 г., COCERAL предвижда 7% увеличение на производството спрямо предходната година.

Европейската асоциация, която се фокусира върху търговията със селскостопански продукти, публикува прогнозата си на 19 декември и прогнозира общото производство на зърно за тази година на 297,8 милиона тона, спрямо 278,5 милиона през 2024 г. Широко разпространените метеорологични проблеми тази година доведоха до спад на общото производство на зърно в ЕС-27+Обединеното кралство със 7% под средното за пет години и до най-ниското ниво за последните 10 години.

Водеща в очакваното възраждане на производството е пшеницата (с изключение на твърдата), която се очаква да се увеличи от 125,5 милиона тона на 140,4 милиона, главно поради по-голямата засята площ и връщането към нормалните добиви в Западна Европа след разочароващата реколта през 2024 г., каза COCERAL.

Производството на ечемик в ЕС-27+Обединеното кралство се очаква да достигне 59,7 милиона тона, спрямо 57,3 милиона през 2024 г., се казва в доклада.

Реколтата от царевица в ЕС-27+Великобритания през 2025 г. се очаква да се увеличи на годишна база до 61,9 милиона тона, спрямо 60,2 милиона, с много по-голяма реколта в балканските страни, но малко по-ниско производство в Германия и Франция.

Очаква се реколтата от рапица да се възстанови от 18,3 милиона тона през 2024 г. до 20,3 милиона, главно поради връщането към нормалния модел на засяване в Румъния и България и възстановяването на добивите във Франция и Германия, съобщи асоциацията.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини