Зам. -министър Янчев пред земеделеца.бг: Важно за Кампания 2025, мониторинга на площи, поземлената реформа, „зелените картончета“, Черната Златка

Интервю на заместник-министър Янислав Янчев за zemedeleca.bg

Зам. – министър Янчев, каква е равносметката от приключилата Кампания 2024 и какви промени могат да очакват земеделските стопани за Кампания 2025?

Кампания 2024 приключи с над 63 хил. подадени заявления по интервенциите на директните плащания, като направихме всичко възможно да бъдат ускорени административните процеси и обработката на заявленията на земеделските производители спрямо предходната кампания през 2023 година.

Искам да обърна внимание, че предстои скоро да стартира процедурата по подаване на възражения срещу данните за физическите блокове, включително площите за косене и ландшафтните елементи, като за последните за първи път се дава възможност за възражения, във връзка с екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие.

При несъгласие с актуализацията на слоя отново възраженията ще се подават чрез индивидуалните профили на земеделските производители в СЕУ, като земеделските производители трябва да спазят обявените срокове. Целта е до края на февруари да бъдат разгледани възраженията, подадени от земеделските стопани и данните в ИСАК своевременно да бъдат актуализирани.

По отношение на Кампания 2025 сме си поставили за цел стартът да бъде в началото март и подаването на заявления да приключи навреме, което означава, че изместваме сроковете по-рано спрямо предишните две години. Това ще позволи заявленията по интервенциите на директните плащания да бъдат подадени и обработени своевременно, и проверките, които са част от целия процес, също да бъдат извършени по-рано. Като резултат очаквам земеделските производители да получат заявеното подпомагане своевременно.

Вече са публикувани за обществено обсъждане промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания. По отношение на интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове предвиждаме земеделските производители вече да подават еднократно документ, доказващ, че насаждението е в период на плододаване, при първо заявяване на съответните площи по интервенцията.

В еко схемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура се допълва възможност за поддържане на площи под угар (до 7% от обработваемите земи в стопанството) и поддържане на площи в определени местообитания. В еко схемата се предвижда и възможност за създаване на буферни ивици в обработваеми земи с различни варианти за покритие – естествена растителност, угар или цъфтящи растения. В публикувания за обществено обсъждане проект се предвиждат и промени в Наредба № 4 за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни.

За поредна година екипът на Министерството на земеделието и храните ще проведе информационна кампания в страната – срещи със земеделските производители, за да ги запознаем с условията за кандидатстване и важните срокове за заявяване на подпомагане по директните плащания. Допълнително ще съобщим градовете и датите на срещите с фермерите.

Ще има ли някакви промени по отношение на мониторинга на площите и изчистиха ли се проблемите с мониторинга от приключилата кампания?

Системата за мониторинг на площите чрез сателитни изображения, заснети от спътниците „Сентинел“, работи на принципа на автоматично извличане на данни и формиране на резултати, с пълно покритие на земеделските земи. Благодарение на тези данни се прави оценка на селскостопанските дейности и практики, извършвани в селскостопански площи.

Земеделските производители бяха информирани за констатациите от наблюдението чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), включително за сроковете, в които трябваше да подадат възражения.

В последната кампания системата работеше с нови алгоритми и това се отрази на броя на подадените възражения, но всички те бяха разгледани навреме и се надявам земеделските производители да бъдат удовлетворени от обработката на данните.

Споделихте на среща с журналисти, че предстои отпадането на прословутите „зелени картончета“. Как ще се осъществи тази промяна, какво ще ги замени и кога да очакваме това? Освен това в едно от интервютата си споменахте за намаляване на бюрокрацията, за което се работи. Какво конкретно включва този процес?

В момента се обсъждат потенциални промени в тази посока, когато бъдат подготвени, ще бъдат публикувани за обществено обсъждане, за да могат всички заинтересовани страни да подадат своите коментари и предложения.

Участвахте в работните групи съвместно с БАБХ във връзка с нападението от Черна златка в овощните градини. Какви решения бяха взети за справяне с този проблем?

Получихме редица сигнали от земеделски производители за намножаване на черната златка (Capnodis tenebrionis) при костилкови и семкови овощни видове, което е резултат от климатичните промени, които благоприятстваха да се разшири ареалът на неприятеля.

Българската агенция по безопасност на храните създаде две междуведомствени работни групи за биологичните агенти и за разработване на комплексен подход за борба с неприятеля.

Засега в диалога с експертите, научните среди и земеделските производители категорично се изясни, че борбата в засегнатите площи трябва да се води последователно, в продължение на няколко години, предвид дългия жизнения цикъл на неприятеля и способността му да презимува, като ограничаването му може да си постигне само с комплексни действия.

Предстои да бъде актуализиран списъкът на биологичните агенти и да бъде разрешена употребата на ентомопатогенни нематоди за контрол на черната златка. В кратък срок очаквам да бъде разработено Ръководство за интегриран подход, с конкретни указания за третиране на градините, за да могат земеделските производители да защитят овощните насаждения.

Срещите с бранша продължават, като очаквам своевременно да бъдат набелязани мерки, с които да започнат навременни растителнозащитни мероприятия в градините с настъпването на новия активен сезон.

Важно е земеделските стопани също така внимателно да наблюдават системно овощните насаждения и да документират диагностиката в дневниците за растителнозащитни мероприятия. Стопаните могат да се обръщат към инспекторите по растителна защита към ОДБХ за допълнителна информация.

Браншовите организации непрекъснато настояват за реформа в поземлените отношения. От гледна точка на администрацията възможна ли е такава реформа и в какви срокове би могла да се реализира?

Такава реформа може да бъде реализирана единствено като дългосрочна стратегия, в която да бъде обвързано комасирането на земеделските земи със стратегии за развитие на приоритетните сектори плодове, зеленчуци и животновъдство. Тя трябва да обхване и начина на сключване на договорите за ползване на земята. Всички тези аспекти, както и натрупаните досега проблеми, е необходимо да бъдат взети предвид в съвкупност, за да се постигне трайна промяна, която да стимулира развитието на земеделския сектор.

Интервю на Ася Василева

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини