В отговор на статия със заглавие „Обратна връзка: Шири се нерегламентирана търговия с препарати, БАБХ проверява регламентираните“, която публикувахме вчера, днес получихме становище от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Бързата реакция на агенцията е похвална! В съобщението, изпратено до редакцията ни БАБХ заявява:
Всяка година в Националните планове за контрол се включват проверки и на нерегламентирани обекти, като складове, тържища, пазари и други. Частни имоти и лица могат да бъдат проверявани от органите на Министерството на вътрешните работи (МВР), които разполагат с правомощия в тази насока. За тази цел БАБХ получава сигнали от МВР и ДАНС, които изискват съдействие за съвместни проверки в тези обекти.
По отношение на заловените количества при засиления контрол върху нелегалната търговия и употреба на ПРЗ в рамките на Международната операция SILVER AXE, координирана от Европол, БАБХ подчертава, че България е сред водещите страни по количество на заловени неразрешени и фалшиви ПРЗ. През 2023 година България е на второ място по заловени количества нелегални ПРЗ от 35 страни, включително всички 27 държави-членки на Европейския съюз.
В рамките на операция SILVER AXE се извършват засилени проверки на БАБХ в обектите за производство, търговия и преопаковане на ПРЗ, както и за употребата им от земеделските стопани. През 2024 г., освен плановите проверки и такива по сигнали, в рамките на операцията SILVER AXE IX са извършени 1617 проверки в страната, от които 696 в търговски обекти и 921 на земеделски стопани. За тези проверки са съставени 24 акта за установено административно нарушение. През 2023 г., освен плановите проверки и такива по сигнали, в рамките на операция SILVER AXE VIII, са извършени 1164 проверки, включително 551 на търговски обекти и 613 на земеделски стопани. Издадени са 7 акта за установено административно нарушение.
Относно нелегалната интернет търговия с ПРЗ чрез фейсбук групи, БАБХ информира, че органите на МВР имат правомощия да идентифицират и разследват лицата, които стоят зад потребителските имена в тези платформи. БАБХ многократно е уведомявала МВР и ДАНС за реклами на неразрешени ПРЗ в социалните мрежи. В тази връзка, БАБХ насърчава подаването на сигнали директно до МВР, като Агенцията ще окаже съдействие при необходимост за извършване на евентуални проверки.
Относно информацията за внос на канали на нелегални продукти, които са маскирани като други такива, БАБХ препоръчва своевременно уведомяване на митническите органи за предприемане на действия по компетентност.
На база подадената информация относно необходимостта от криминализиране на нелегалната търговия, БАБХ напомня, че още през март 2024 г. беше изменен Наказателният кодекс с цел криминализиране на нелегалната търговия и употреба на ПРЗ, а именно:
Чл. 350а. (Нов – ДВ, бр. 26 от 2004 г., изм., бр. 23 от 2024 г.) (1) (Предишен текст на чл. 350а, доп. – ДВ, бр. 39 от 2024 г.) Който в нарушение на закон произвежда или предлага на пазара храни, храни за животни или ветеринарни лекарствени продукти, продукти за растителна защита или питиета, и с това изложи на опасност живота или здравето на другиго, се наказва с лишаване от свобода до три години.
(2) (Нова – ДВ, бр. 39 от 2024 г.) Който без нормативно установените изискуеми придружаващи документи и разрешения пренася продукти за растителна защита през границата на страната или търгува, употребява или допусне използването на неразрешени продукти за растителна защита на територията на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до пет хиляди лева.
Агенцията е взела активно участие в разработването на тези текстове.
Българска агенция по безопасност на храните продължава да предприема решителни действия в борбата срещу нелегалната търговия и употреба на продукти за растителна защита.