Разширяването на ЕС ще увеличи аграрния бюджет с 25%

Приемането на нови членки в Европейския съюз ще изисква значително увеличение на бюджета за Общата селскостопанска политика (ОСП). Според доклад, представен в бюджетната комисия на Европейския парламент, финансирането за аграрния сектор ще трябва да нарасне с 22% до 25%, за да се осигурят равни условия за новите държави членки.

Финансовото предизвикателство на разширяването

Докладът разглежда сценарий, при който всички настоящи кандидатки за членство – с изключение на Турция – влизат в ЕС. Изчисленията се основават на допускането, че тези страни ще получават същите нива на директни плащания на хектар като настоящите 27 държави членки.

Ако бюджетът за ОСП не бъде увеличен, това ще доведе до:

  • Съкращение на директните плащания за сегашните държави членки с около 15%, за да се осигурят средства за новоприсъединяващите се страни.
  • Концентрация на значителен ресурс в Украйна, която има най-голяма територия сред кандидатите и ще поеме сериозен дял от финансирането. 

Дебатът за бъдещето на ОСП

Авторите на доклада настояват, че необходимите промени в ОСП трябва да бъдат обсъдени възможно най-скоро, особено поради потенциалното приемане на Украйна.

Възможните решения, предложени от експертите, включват:

  • По-дълги преходни периоди за новите членки, за да се намали натискът върху бюджета.
  • Предоставяне на средства при по-неизгодни условия за новоприсъединените държави.
  • Радикален вариант – изключване на Украйна от ОСП, за да не се наруши балансът на финансирането.

Предишни анализи и изводи

Подобни заключения бяха направени и в доклад от 2023 г., според който, ако Украйна бъде приета без промени в бюджета, държавите от ЕС ще получават с 20% по-малко средства за земеделие. Това повдига въпроса за бъдещата структура на аграрната политика и устойчивостта на настоящата система на субсидиране.

Разширяването на Европейския съюз ще има сериозно отражение върху бюджета за земеделие. Въпросът, който предстои да бъде решен, е дали сегашната рамка на ОСП ще бъде реформирана, за да поеме новите членки, или ще се наложат нови механизми, които да защитят интересите на сегашните държави членки. Дебатът тепърва започва, а решенията ще определят бъдещето на европейското земеделие.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини