България е в активна комуникация с Европейската комисия, за да избегне допълнителни рестрикции

Забавянето на задължителните ветеринарни мерки за ликвидиране на огнището на чума по дребните преживни животни може да доведе до сериозни икономически санкции за България, предупреди д-р Даниел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), в интервю за „Агрозона“.

Според него забавянето на мерките е резултат от политизирането на въпрос с висок здравен и икономически риск, като това поставя страната в конфликт с европейските изисквания за контрол на заразните болести по животните.

Европейската комисия настоява за незабавни действия

България вече е получила официално предупреждение от Европейската комисия с настояване за незабавно ликвидиране на заболяването. Въпреки това мерките продължават да се бавят заради съдебни обжалвания и обществен натиск.

„Опитите за възпрепятстване на действията на компетентните органи чрез поддържане на обществено напрежение и насаждане на недоверие към институциите компрометират не само епизоотичната сигурност, но и международната търговия на България с животински продукти“, заяви д-р Денев.

Разширени ограничения и риск от санкции

В резултат на забавянето на мерките вече няколко държави са наложили търговски ограничения върху вноса на български животни и животински продукти. Сред тях са Турция, Великобритания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония и Украйна.

Допълнително с решение на Европейската комисия бяха разширени зоните с ограничителни мерки. Вместо 3 и 10 км, те вече обхващат радиус от 5 и 20 км в област Пазарджик, както и допълнителна зона от 40 км, която включва части от областите Благоевград, Смолян и София-област.

Икономически последици за сектора

Чумата по дребните преживни животни е заболяване от категория А според европейското законодателство, което изисква незабавни действия за ограничаване и ликвидиране на заразата. Забавянето на тези мерки поставя под въпрос ангажираността на България към международните ветеринарни стандарти и може да доведе до допълнителни санкции, включително забрана за износ на животински продукти към ключови външни пазари.

„Своевременното прилагане на мерките е ключово за запазване на доверието в безопасността на българските продукти от животински произход. Всяко забавяне увеличава риска от по-строги санкции от страна на Европейската комисия“, подчерта д-р Денев.

В момента България е в активна комуникация с Европейската комисия, за да избегне допълнителни рестрикции. Министерството на земеделието и БАБХ продължават работата по контрола на заболяването, включително чрез информационни срещи с животновъди и засилване на контрола в засегнатите региони.

Ситуацията остава динамична, като в следващите седмици ще стане ясно дали страната ще успее да избегне по-тежки икономически санкции.

  • Във връзка с регистрираните огнища на чума по дребните преживни животни (ДПЖ) в Болярово (2018 г.) и Велинград (2024 г.), редица трети страни са наложили следните ограничения върху вноса и транзита на животни и животински продукти от България:
  • Турция – Въведена е забрана за внос от областите Ямбол и Пазарджик. Ограничението обхваща износа на едри и дребни преживни животни, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, сурови кожи и необработена вълна. Изключение се прави за млечни продукти, преминали специфична термична преработка, както и за обработени кожи.
  • Босна и Херцеговина – Забранен е износът на всякакви дребни преживни животни и продукти от тях от територията на цяла България.
  • Великобритания– Въведена е забрана за износ на живи овце, кози, зародишни продукти и кожи от цялата страна. Преустановен е и вносът на сурово мляко и сурови млечни продукти, включително коластра. Изключение се прави за млечни продукти, преминали специфична термична преработка.
  • Република Северна Македония – Наложена е забрана за износ и транзит на живи животни от цяла България. Допълнително, е забранен износът на продукти от овце и кози, произведени в областите Ямбол и Бургас, с изключение на тези, преминали термична обработка.
  • Руската Федерация – Още от предходното огнище е въведена забрана за износ на всички продукти от ДПЖ от територията на България, с изключение на преработените продукти, подложени на методи за унищожаване на вируса.
  • Сърбия – Наложена е забрана за внос и транзит на живи животни, генетичен материал, месо, мляко и производните им продукти, както и странични животински продукти (СЖП) от цялата територия на България. Забраната е въведена с наредба и обхваща всички държави, в които е установена чума по ДПЖ.
  • Украйна – Още от предишното огнище е въведена пълна забрана за внос на животни и продукти от тях от територията на България.
  • Ирак – Въведена е забрана, наложена след огнището в Болярово, за износ на живи ДПЖ от този регион.
  • Казахстан – Ограничен е износът на живи животни и продукти от област Ямбол, в резултат на предходното огнище.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини