Забавянето на задължителните ветеринарни мерки за ликвидиране на огнището на чума по дребните преживни животни може да доведе до сериозни икономически санкции за България, предупреди д-р Даниел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), в интервю за „Агрозона“.
Според него забавянето на мерките е резултат от политизирането на въпрос с висок здравен и икономически риск, като това поставя страната в конфликт с европейските изисквания за контрол на заразните болести по животните.
Европейската комисия настоява за незабавни действия
България вече е получила официално предупреждение от Европейската комисия с настояване за незабавно ликвидиране на заболяването. Въпреки това мерките продължават да се бавят заради съдебни обжалвания и обществен натиск.
„Опитите за възпрепятстване на действията на компетентните органи чрез поддържане на обществено напрежение и насаждане на недоверие към институциите компрометират не само епизоотичната сигурност, но и международната търговия на България с животински продукти“, заяви д-р Денев.
Разширени ограничения и риск от санкции
В резултат на забавянето на мерките вече няколко държави са наложили търговски ограничения върху вноса на български животни и животински продукти. Сред тях са Турция, Великобритания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония и Украйна.
Допълнително с решение на Европейската комисия бяха разширени зоните с ограничителни мерки. Вместо 3 и 10 км, те вече обхващат радиус от 5 и 20 км в област Пазарджик, както и допълнителна зона от 40 км, която включва части от областите Благоевград, Смолян и София-област.
Икономически последици за сектора
Чумата по дребните преживни животни е заболяване от категория А според европейското законодателство, което изисква незабавни действия за ограничаване и ликвидиране на заразата. Забавянето на тези мерки поставя под въпрос ангажираността на България към международните ветеринарни стандарти и може да доведе до допълнителни санкции, включително забрана за износ на животински продукти към ключови външни пазари.
„Своевременното прилагане на мерките е ключово за запазване на доверието в безопасността на българските продукти от животински произход. Всяко забавяне увеличава риска от по-строги санкции от страна на Европейската комисия“, подчерта д-р Денев.
В момента България е в активна комуникация с Европейската комисия, за да избегне допълнителни рестрикции. Министерството на земеделието и БАБХ продължават работата по контрола на заболяването, включително чрез информационни срещи с животновъди и засилване на контрола в засегнатите региони.
Ситуацията остава динамична, като в следващите седмици ще стане ясно дали страната ще успее да избегне по-тежки икономически санкции.
- Във връзка с регистрираните огнища на чума по дребните преживни животни (ДПЖ) в Болярово (2018 г.) и Велинград (2024 г.), редица трети страни са наложили следните ограничения върху вноса и транзита на животни и животински продукти от България:
- Турция – Въведена е забрана за внос от областите Ямбол и Пазарджик. Ограничението обхваща износа на едри и дребни преживни животни, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, сурови кожи и необработена вълна. Изключение се прави за млечни продукти, преминали специфична термична преработка, както и за обработени кожи.
- Босна и Херцеговина – Забранен е износът на всякакви дребни преживни животни и продукти от тях от територията на цяла България.
- Великобритания– Въведена е забрана за износ на живи овце, кози, зародишни продукти и кожи от цялата страна. Преустановен е и вносът на сурово мляко и сурови млечни продукти, включително коластра. Изключение се прави за млечни продукти, преминали специфична термична преработка.
- Република Северна Македония – Наложена е забрана за износ и транзит на живи животни от цяла България. Допълнително, е забранен износът на продукти от овце и кози, произведени в областите Ямбол и Бургас, с изключение на тези, преминали термична обработка.
- Руската Федерация – Още от предходното огнище е въведена забрана за износ на всички продукти от ДПЖ от територията на България, с изключение на преработените продукти, подложени на методи за унищожаване на вируса.
- Сърбия – Наложена е забрана за внос и транзит на живи животни, генетичен материал, месо, мляко и производните им продукти, както и странични животински продукти (СЖП) от цялата територия на България. Забраната е въведена с наредба и обхваща всички държави, в които е установена чума по ДПЖ.
- Украйна – Още от предишното огнище е въведена пълна забрана за внос на животни и продукти от тях от територията на България.
- Ирак – Въведена е забрана, наложена след огнището в Болярово, за износ на живи ДПЖ от този регион.
- Казахстан – Ограничен е износът на живи животни и продукти от област Ямбол, в резултат на предходното огнище.