Румънският министър на земеделието Флорин Барбу отправи остра критика към начина, по който се разпределят европейските субсидии. В интервю за Agerpres той постави под въпрос ефективността на сегашните механизми за финансиране и призова за сериозни промени в политиката на ЕС.
Според Барбу мерките, които оказват натиск върху фермерите чрез Зелената сделка, трябва да бъдат отменени, а всяка държава членка трябва да има по-голяма свобода в управлението на субсидиите.
Несправедливи правила и несъобразени стандарти
Министърът подчерта, че е неприемливо държави с напълно различни селскостопански условия да бъдат третирани еднакво.
„Не можем да сравняваме Румъния с Финландия, която има 100 000 хектара обработваема земя, а останалото са гори и пасища. ЕС трябва да отчита тези разлики, когато определя изискванията за екологичните екосхеми и субсидиите. Румъния разполага с 9 милиона хектара обработваема земя и финансирането трябва да бъде съобразено с това. В момента 40% от средствата, които получаваме, трябва да бъдат насочени към екологични мерки, но това не е приложимо навсякъде по един и същ начин.“
Барбу настоява всяка държава членка да има право сама да определя земеделската си политика, като ЕС предоставя рамка, но без задължителни квоти и ограничения, които не отчитат географските специфики.
Ако не се промени системата, Европа ще има сериозен проблем
Министърът предупреждава, че ако в следващите три години не бъдат въведени промени, селското стопанство в ЕС ще бъде изправено пред сериозни предизвикателства.
„Видяхме какво се случи през зимата, когато предложих на Европейската комисия да премахне изискването за 4% угар. Фермерите излязоха на улицата, защото тези условия са несъобразени с реалностите на селското стопанство. Ако подобни ограничения продължат, бъдещето на европейското земеделие е поставено на карта.“
Според Барбу решенията за земеделската политика трябва да се вземат на национално ниво, като ЕС играе ролята на координатор, а не на налагаща директиви институция.
„Не може Европейската комисия да приема регламент, който поставя еднакви условия за всички държави, когато има толкова големи различия между тях. Държавите трябва да участват в обсъжданията, но окончателните решения трябва да бъдат съобразени с техните реалности.“
Изказването на Флорин Барбу идва в момент на засилен дебат за бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС, като все повече държави членки изразяват несъгласие с някои от наложените екологични изисквания.
Ще последват ли други държави примера на Румъния?
Румъния не е единствената страна, в която земеделските производители са недоволни от европейските регулации. Протестите в Германия, Франция и Полша показват, че проблемът е далеч по-широк. Въпросът е дали Европейската комисия ще бъде готова да отстъпи или напрежението ще продължи да нараства.