БАБХ публикува ръководство за борба с черната златка

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) представи „Ръководство за прилагане на мерки за контрол на черната златка (Capnodis tenebrionis) при дървесни овощни и декоративни видове от сем. Розоцветни (Rosaceae) на територията на Република България“. Документът е разработен в сътрудничество с водещи научни институти и експерти от Министерството на земеделието и храните, Аграрен университет – Пловдив, Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“, Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), Института по земеделие – Кюстендил, Лесотехническия университет – София и Института по овощарство – Пловдив.

Ръководството е предназначено за земеделски стопани и специалисти по растителна защита, като предоставя практически насоки за ефективен контрол на черната златка при установяване на нейното намножаване.

Основни фактори за разпространението на черната златка

Работната група идентифицира няколко основни причини за повишената популационна плътност на неприятеля:

  • Климатичните промени, благоприятстващи развитието на вредителя;
  • Липса на устойчиви подложки;
  • Използване на несертифициран посадъчен материал;
  • Недостатъчно ефективна агротехника;
  • Ограничени инструменти за мониторинг и контрол.

Стратегии за контрол на черната златка

Борбата с вредителя изисква комплексен подход, обхващащ всички етапи от неговото развитие. В ръководството са представени следните методи:

  • Агротехнически мерки – поддържане на оптимална агротехника за намаляване на благоприятните условия за развитие на вредителя;
  • Биологичен контрол – прилагане на ентомопатогенни нематоди (ЕПН), които са безопасни за околната среда;
  • Химичен контрол – използване на продукти за растителна защита (ПРЗ), одобрени за приложение срещу черната златка.

Одобрени препарати за растителна защита

Благодарение на усилията на работната група са разрешени няколко инсектицида, съдържащи активни вещества като делтаметрин, тау-флувалинат, ацетамиприд, спинозад, хлорантранилипрол и ентомопатогенната гъба Beauveria bassiana. Освен това срещу ларвите на вредителя могат да бъдат прилагани три вида биологични агенти (ентомопатогенни нематоди), които са ефективни срещу вредители, развиващи се в дървесни галерии.

Допълнителна информация

Подробности за разрешените препарати и ефективните методи за контрол могат да бъдат намерени в ръководството на БАБХ. Документът е достъпен за изтегляне [тук].

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини