Делът на Русия на световния пазар на пшеница спада до 20 процента

Лидерството се запазва, въпреки спада

Според данни към края на селскостопанския сезон 2024/25, който приключва на 30 юни, делът на Русия на световния пазар на пшеница ще намалее от 25 на около 20 процента. Въпреки това страната ще остане водещ износител на пшеница в глобален мащаб.

Причини: по-слаба реколта, високи разходи, нарастваща конкуренция

Спадът се дължи както на по-слабата реколта през 2024 г., така и на влошената рентабилност за износителите. Сред причините са още:

  • укрепването на рублата,

  • отказът на фермерите да намалят цените,

  • стабилните цени на световния пазар,

  • високите добиви в други ключови производствени региони.

В допълнение, наложена е квота от 10,6 милиона тона зърно за втората половина на сезона, което допълнително ограничава обемите на износ.

Данни: от 54 милиона на 43 милиона тона пшеница

През рекорден сезон 2023/24 Русия е изнесла 74 милиона тона зърно, включително 54 милиона тона пшеница. За 2024/25 прогнозите на Съюза на зърнопроизводителите и износителите са за общо 53 милиона тона зърно, от които около 43 милиона тона пшеница.

Анализатори от Института за проучвания на селскостопанския пазар (IKAR) обаче предвиждат по-нисък обем – между 38,5 и 42,5 милиона тона пшеница, в зависимост от пазарното развитие до края на сезона.

Ценовата конкуренция се засилва

Пазарният натиск се увеличава и поради:

  • по-големи от очакваните запаси в Европа,

  • агресивно ценово позициониране на американския износ,

  • по-ниски цени на румънската и българската пшеница в сравнение с руската.

В резултат на това Русия губи част от пазарните си позиции в някои региони, въпреки че общото търсене остава значително.

Промени в търсенето и географията на износа

Основни купувачи на руското зърно остават Египет, Турция, Иран, Бангладеш и Саудитска Арабия. Въпреки това доставките към Турция, Иран, Китай и Пакистан са намалели поради спад в търсенето. За сметка на това се наблюдава нарастващ износ към африкански държави – сред тях Нигерия, Кения и Мароко.

Очаква се частично възстановяване на покупките от Иран и повишено търсене от страна на Турция. При този сценарий руските износители се надяват да достигнат 9–9,5 милиона тона пшеница в рамките на действащата експортна квота.

Loading

Агротехника

Последни новини