Всяка година земеделците се изправят пред дилемата: „Да засеем рано за да използваме наличната влага“ или „Да засеем в обичайните за сеитба срокове за да не рискуваме измръзване и нападение от болести“. Истината е някъде по средата и промените на климата, все по-екстремните колебания на температурите и валежите правят вземането на това решение все по-трудно.
Развитието на слънчогледа в началните фази е сравнително бавно, растението отдава предимство на формирането на кореновата система и оптималното й съотношение с надземната част. Със забраната на неоникотиноидните инсектициди предпазването на растенията от почвени неприятели и неприятели в ранните фази след поникването се превърна в предизвикателство. За борба с почвените неприятели като Телен червей и Лъжетелен червей с голям успех се използват гранулираните продукти Сойлгард и Микросед Гео.
В момента поникващите и вече поникнали посеви се повреждат масово с най-големи щети от Полски щурец (Gryllus campestris), Пясъчник (Opatrum sabulosum), Сив царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis). Вече има компрометирани посеви и за да не се допуска това е необходимо ежедневно обследване на поникващите слънчогледи. Относно подходящи инсектициди за вегетационна борба с тези неприятели се обърнете за консултация към специалистите на АСМ.
Традиционно най-ранните сеитби водят до повишен риск от Мана по слънчогледа (Plasmopara halstedii). Факторите за масови повреди от маната са много, но дългото пребиваване на семето в студена почва, бавното покълване и поникване удължават чувствителния период за заразяване на младото растение. Вегетационна борба няма.
С очакваното затопляне започва развитието на плевелите.
Борбата с ранното заплевеляване става все по-критична с намаляването употребата на почвени хербициди. Наличието на сериозна конкуренция от плевели в ранните фази от развитието на слънчогледа нарушава баланса в неговото развитие. Културата се стреми да надмогне бързо развиващите се плевели, като отдава предимство в бързо издължаване на стъблото за сметка на дълбочината и обема на кореновата система. В такива ситуации за да се запази добивния потенциал е необходима навременна борба.
Хербицидът Уиш Топ се доказа в последните години като надеждно и много изгодно средство за борба с житните плевели дори при сериозно заплевеляване с ранно развиващи се видове като кощрява и др. В зависимост от технологията на отглеждане (устойчиви на трибенурон или имазамокс хибриди) борбата с широколистните плевели трябва да бъде категорична и навременна. За най-подходящите и изгодни решения се обърнете към специалистите на АСМ.
За преодоляване стреса от неблагоприятните условия – ниски температури, големи температурни амплитуди и други, при затруднено начално развитие с голям успех културата се повлиява при използване на мощното биостимулиращо действие на продуктите Келпак и Ергон.
Следва продължение.