До края на май трябва да приключат над 5000 проверки за пораженията от студовете през април
„Над 300 000 декара засегнати площи и 5033 подадени заявления за щети от измръзване – това е равносметката към момента за измръзванията, които засегнаха земеделските стопанства през април“, съобщи при проверка на овощни градини в област Кюстендил заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов.
Само за Кюстендилска област са подадени 617 заявления, като щетите в черешовите градини в много от стопанствата са близо до 100%. Заместник-министър Капитанов подчерта, че проверките на място са от ключово значение за обективната оценка на състоянието на насажденията и за точно разпределение на помощта.
„Извършваме щателни огледи не само за констатация на пораженията, но и за установяване на агротехническото състояние на градините. В някои от тях не са положени необходимите грижи, което също ще бъде отчетено,“ посочи Капитанов.
До момента са извършени проверки на около една трета от подадените заявления в цялата страна. До края на май трябва да приключат първоначалните над 5 хил. проверки. Предвижда се и втора вълна от инспекции, като данни за състоянието на градините ще бъдат включени в подготвяния регистър на трайните насаждения – мярка, която цели по-добро планиране и насочване на бъдещи интервенции.
Подпомагането ще се извършва само за 100% пропаднали площи и ще покриват до 80% от технологичните разходи. „Това са средства от държавния бюджет и трябва максимално да сме убедени, че те се разходват правилно. Изключително висок е броят на засегнатите земеделски производители тази година и в най-кратки срокове ще изготвим компенсациите за тях на база понесените щети“, заяви още заместник-министър Капитанов.
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев, който също участва в проверката на засегнатите от измръзването овощни градини в Кюстендил, обясни, че „от първостепенно значение е обезпечаването на населението с пресни плодове“.
Само миналата седмица изплатихме над 80 милиона лева, които директно допълват доходите на земеделските стопани. Това е с месец по-рано от миналата година – точно, когато на овощарите най-много им трябват средства за преодоляване на последиците от измръзванията“, посочи още зам.-министър Янчев.
Той подчерта, че се водят активни разговори с ЕК, за да се намери решение за стопаните, които няма да могат да докажат минимални добиви заради природното бедствие, но въпреки това трябва да запазят правото си на обвързана подкрепа, предвид настъпилите климатични събития. По отношение на стопаните, които може би не са подали заявления, въпреки щетите, той отбеляза, че е възможно все още да текат вътрешни оценки, особено в по-големите стопанства. Продължава и комуникацията с браншовите организации, за да се получи пълна картина за състоянието на насажденията в цялата страна.
Обсъдени с местните производители бяха и плановете на МЗХ за разширяване на противоградовата защита.
По време на проверките в Кюстендил присъстваха и народният представител Христо Терзийски, зам.-областният управител Георги Джоглев, заместник-кметът на града Николай Дочев, експерти от областната дирекция „Земеделие“, ДФЗ и Институтът по земеделие – Кюстендил.