За първа година изложението АГРА в Пловдив придоби нови, по-големи мащаби и бяха представени освен технологии, така и едра земеделска техника. Концентрацията на новите технологични решения по традиция отново беше на щанда на фирма НИК. Компанията, която първа внедрява и предлага на българския пазар световните агроновости.
Какво показаха от НИК по време на изложението в Пловдив, питаме Калоян Куманов
„По време на АГРА 2022 имахме няколко основни акцента на нашия щанд. За първи път представихме дроновете на компанията XAG. Компанията е най-големият производител на земеделски дронове, а ние имахме удоволствието да стартираме с тях нашето партньорство за българския и румънския пазар. За нас, в НИК, внедряването на нова технология в системата на българското земеделие е едно интересно предизвикателство. Това е нещо, което вече сме правили през годините, – пример за това е GPS оборудването, торенето с променлива норма и др. Сега дойде време да погледнем и към технологията за прецизно пръскане.“
„В НИК имаме повече от 9 години опит в прецизното пръскане, предлагайки на българския пазар световния бранд Berthoud. Но във все по-голяма тенденция се превръща автономното пръскане и начинът, по който то може да се случи, а именно с помощта на дроновете, и съответно – наземния робот, който също представихме на изложението.“
„Друг акцент на щанда ни по време на АГРА също бе свързан със селективното пръскане. Това е технологията с изкуствен интелект Sniper на Berthoud. Sniper е уникална технология, с която може да се прави селективно пръскане само на плевели. Ние смятаме, че тази технология ще промени значително начина, по който се пръска, и съответно отпечатъка, който земеделието оставя.
Не по-малко важно е, че тази технология ще промени и разходите на фермерите за препарати. Ние вече представихме пред българските земеделци тази технология миналото лято на серия от демонстрации. Знаем, че това е нещо, което работи. Вече имаме клиенти, които използват системата, и тепърва ще виждаме все повече машини, които пръскат с изкуствен интелект по българските полета.“
„Третото нещо, което беше наш акцент на АГРА, са фотоволтаичните решения на компанията Valmont с техния бранд Valley. Вече сме стартирали изграждането на няколко проекта за соларни решения. Те не са насочени единствено към захранването с електричество на поливни съоръжения, а могат да бъдат самостоятелни соларни паркове – както покривни, така и наземни.
Нещо, което е ново на българския пазар и тепърва ще се радва на все по-голям интерес, е системата TRJ TRAKER на италианската компания CONVERT, която, монтирана на соларните панели, дава възможност да се проследи слънцето през деня. Това означава, че соларните панели се движат заедно със слънцето, което дава възможност на собствениците на соларни паркове да произвеждат и продават енергия в часове, в които тя е на по-висока цена. Това прави срока на възвръщаемост на инвестицията много кратък, а проекта – изключително рентабилен.“
Добре познатите на българските земеделци навигации и управления на Trimble и продуктовата гама от интелигентни инвентари като торачки, плугове, сеялки и култиватори Kverneland допринесоха осъзаемо за големия интерес към щанда на НИК. Дебют пред българската публика пък направи сеносъбирачът от висок клас ROC, а всички посетители имаха възможност да видят новостите около софтуерните решения, разработени от компанията, и агрономските услуги в помощ на торенето с по-малко разходи.
„Призванието на новите технологии, които внедряваме в НИК в българското земеделие, е да направят живота на земеделците по-лесен, работата им – по-печеливша, а стопанствата – по-устойчиви“, допълни Калоян Куманов.