През последните 10 години темповете на производство на царевица за зърно са най-високи сред зърнените култури. За периода от 2000 до 2010 година световното производство на зърно от тази култура нарасна от 592 до 816 млн. т, докато при пшеницата – от 581 до 652 млн. т. Първото място сред страните по отглеждане на царевица принадлежи на САЩ, второ – Китай, трето – Бразилия, които сумарно представляват 50% от площите с тази култура. Един от най-важните фактори, влияещи на растежа и развитието на царевичните растения, е минералното хранене. Заедно с фотосинтезата то представлява единен процес на обмен на веществата между растенията и средата.
За разлика от повечето зърнени култури, царевицата се нуждае от усилено минерално хранене и торене до узряване на реколтата и като култура с дълъг вегетационен период е способна да усвоява хранителни вещества от почвата в продължение на целия си жизнен цикъл.
Растенията усвояват азот и калий преимуществено във фаза изметляване, а фосфорът се усвоява активно по време на формирането на семената, в периода на начално развитие и по време на наливане и зреене на зърното.
За формиране на 1 т зърно със съответстващо количество листостъблена маса при различните по ранозрелост хибриди царевицата потребява от почвата и торовете средно по 24-30 кг азот, 10-12 кг – фосфор, 25-30 кг – калий, 6-10 кг магнезий и калций, 3-4 кг сяра; 11 г бор, 14 г – мед, 110 г – манган, 0,9 г – молибден, 85 г – цинк и 200 г желязо. На черноземни почви царевичните растения са способни да си осигуряват 78% азот от потребностите си, а фосфор и калий, съответно – 8 и 26%.
Царевицата се отнася към културите, реагиращи положително на внасянето на торове, които способстват получаването на високи и устойчиви добиви от зърно. Безспорно, реализацията на продуктивния потенциал на царевицата зависи съществено от почвено-климатичните условия. Но не по-малко важно значение има съвременната агротехнология. В нея трябва да има балансирана система за хранене на растенията, която да включва в себе си предсеитбена обработка на семената с микроелементи, почвено внасяне на комплексни минерални торове и извънкореново (листно) подхранване.
Предсеитбена обработка на семената
Високата кълняема енергия на семената е основа на бъдещата реколта. Известно е, че повишаването на енергията за покълване и поникване на семената може да се постигне с помощта на предсеитбената им обработка с микроелементи. За тази цел се използват торове, представляващи висококонцентрирани смеси от микроелементи – бор, молибден, кобалт, мед, цинк, манган, желязо в хелатна форма, или съдържат основните хранителни елементи (NPK) + микроелементи в леснодостъпна за растенията форма. Те благоприятстват както едновременното поникване и изравняване на посевите, така и доброто вкореняване на растенията. Подходящ за предсеитбена подготовка на семената е произвежданият в България биостимулатор Амино Експерт Старт, чийто състав е специално подбран да стимулира развитието на първичното коренче. Продуктът съдържа азот, фосфор, молибден, бор, хелатирани мед, цинк, манган, органична материя, аминокиселини и фитохормони. Прилага се в доза 150-200 мл/100 кг семена. Към Амино Експерт Старт при обработката се добавя Хеласол Цинк в доза от 50 до 100 мл/100 кг семена. Нанесените на повърхността на семената макро- и микроелементи се усвояват без разход на енергия от зародишните органи и ускоряват развитието на коренчето и първите листа. Повишава се ефективността на използване на почвената влага. Подобрява се приемането на хранителни вещества както от разграждащия се ендосперм, така и от околокореновата зона на поникващите растения. Посевът се развива равномерно – младите растения са добре вкоренени.
Предсеитбената обработка на семената с подобен вид торове не само повишава добива и качеството на получаваната продукция, но осигурява и комплексна устойчивост на растенията към болести, неблагоприятни условия на околната среда (ниски или високи температури), ускорява растежа и развитието на растенията, способства продуктивното използване на влагата. Често предсеитбената обработка на семената с микроелементи дава по-добър ефект, отколкото внасянето на торове предсеитбено в почвата, дори във високи норми.
Почвено внасяне на минерални торове при царевицата
Непосредствен източник за храна на растенията е почвеният разтвор. Внасянето на минерални торове с основната обработка на почвата и като подхранване способстват оптимизацията на почвения разтвор по съдържание на хранителни елементи. Последните играят важна роля в създаването на оптимално осмотично налягане на почвения разтвор, което, от своя страна, подобрява минералното хранене на растенията.
Системата за почвено торене на царевицата включва основно торене, присеитбено торене (заедно със сеитбата) и подхранване. Най-голямо количество торове се внасят до сеитбата с основното торене на царевицата.
В условия на недостатъчно количество влага тези торове за основно торене е по-добре да се внасят есента, а в райони с достатъчна влага и на почви с лек гранулометричен състав – фосфорните и калиеви торове, – преди оранта, а азотните – пролетта с предсеитбеното култивиране. Като допълнителен резерв за попълване на почвата с органика следва да се използват органични остатъци от всички култури в сеитбооборота, заравяни в почвата при условие на задължително добавяне на азот: 7-10 кг/т остатъци.
Подходящи торове за основно торене на царевицата саTimac Start (MPPA-DUO®) със състав N20P10K5S26B0,1Zn0,1Mn0,1, Eurotim Plus (MPPA®) – N10P18K12S20Zn0,2, Timac 42 (MPPA-DUO®) – N10P12K20S9MgO2B0,1Zn0,1 и Eurocereal (MPPA-DUO®) N10P24S20B0,1Zn0,1. Тези формулации се отличават от всички останали продукти на пазара с интегрирания в тях комплекс MPPA® спомагащ за защитата и мобилизацията на хранителните елементи в почвата, независимо от рН и почвен тип, както и с патентованото решение DUO® – стимулира дружното и хомогенно поникване и развитието на кореновата система в началните етапи на развитие на културата.Нормата за внасяне на торовите смеси се изчислява, като се вземат предвид данните от агрохимичният анализ за всяко конкретно поле и планираният добив от културата.
Изборът на марка и нормата на внасяне на торове при царевицата зависят от съдържанието на подвижните форми хранителни елементи в почвата, планирания добив, биологичните особености на културата, предшественика, системата на обработка на почвата и климатичните условия. Изчисляването на торовите норми (кг/дка акт. в-во) за планирания добив зърно от царевица се прави в зависимост от съдържанието на хранителни елементи в почвата.
За подобряване храненето на младите растения, повишаване на тяхната устойчивост към неблагоприятни условия, стимулиране образуването на корени се прилага локално торене на царевицата при сеитбата. В този период царевичните растения са чувствителни към недостиг на фосфор и високи концентрации на почвения разтвор. Този вид торене на царевицата се прави едновременно със сеитбата с тороизсяващи устройства на сеялката на разстояние 3 – 5 см встрани от реда и на 4 – 5 см под дълбочината на заравяне на семената. По време на сеитбата на царевицата следва да се внасят малки дози фосфорни торове при норма Р1-1,5 кг/дка акт. в-во фосфор. Подходящ за това е микрогранулираният продукт GreenStart (Physio+®) – N16P40S5MgO2Zn2, съдържащ патентования комплекс Physio+®, който стимулира развитието на кореновата система и формирането на повече коренови власинки за по-добро усвояване на нужните хранителните елементи. Присеитбеното внасяне на минерални торове при царевицата осигурява допълнителен добив в рамките на 30 – 50 кг/дка зърно.
Норма на внасяне на торове при царевицата
По време на сеитбата на царевица се внасят суперфосфат, амофос, суперфос, нитроамофоска. При внедряване на високопродуктивни хибриди все по-широко приложение придобива внасянето със сеитбата на комплексни торове NPK торове като Duofertil TOP38 (TOP-PHOS®, MPPA-DUO®) с допълнително съдържание на сяра, магнезий и бор – N8P30S8MgO2Zn0,1B0,15, Duofertil TOP34 (TOP-PHOS®, MPPA-DUO®) – N5P19K10S19B0,1Zn0,1, както и изброените по-горе продукти Timac 42 (MPPA-DUO®), Timac Start (MPPA-DUO®) и Eurotim Plus (MPPA®).Внасянето на тези торове дава възможност за получаване на дружно поникване и изравнени посеви, здрави растения с добре развита коренова система, а също и осигуряване на пълноценен растеж и развитие на царевичните растения през вегетацията.
При недостатъчно внасяне на торове с основната обработка на почвата, а също така и в години със студена пролет царевицата реагира добре на подхранване. Особено ефективно е подхранването с азотни торове (Sulfammo 25 (N-PRO®) – N25S27Mg4) във фаза трети-пети лист.За подхранване на растенията на черноземи в степни зони (Добруджа) е по-добре използването на азотни и фосфорни торове, а в зони с горски почви (Южна България) – пълно минерално торене – 2-3 кг/дка акт. в-во. При кореново подхранване на царевицата торовете се внасят с торовнасящи култиватори – по средата на междуредията на разстояние 25-30 см от растенията, на дълбочина не по-малко от 12 см, осигурявайки им равномерно разпределение.
Листно подхранване
Неразделно допълнение към системата за торене на царевицата е прилагането на извънкореново подхранване с комплексни торове, съдържащи микроелементи в хелатна форма. Основната цел на този важен технологичен елемент е подобряване храненето на растенията и поддържане на културата в критични периоди от растежа и развитието, намаляване негативното влияние на условията на средата (природни условия, химични третирания), усилване интензивността на формиране на отделните органи на растенията, влияние на оттока на хранителните вещества и повишаване качеството на продукцията.
В развитието на царевичните растения могат да се разграничат два важни етапа (критични фази) по обезпечението им с макро- и микроелементи: фазите трети-пети и седми-осми лист.
Много важен период от развитието на царевицата е фаза трети-пети същински листа. В този период растенията формират генеративните си органи, определящи бъдещия добив.
За фаза пети-шести лист е характерна завишената потребност от цинк
Външните признаци на цинковия дефицит са избледняване на листа и последваща поява на по-тъмно и по-светло зелени участъци по дължината на неговото нарастване. Но дори и да няма видими външни белези, вътрешно се нарушава метаболизма на растенията – особено азотния обмен, което се отразява отрицателно на формирането на репродуктивните органи и води до намаляване на добива. Недостигът на микроелементи във фаза 5-6-ти лист от развитието на царевичната култура я прави по-уязвима на засушаване и възпрепятства ефективното използване на внесените в почвата торове, респективно на проявата на продуктивния потенциал на хибридите.
От наличието на хранителни елементи, особено фосфор, зависи количеството кочани на растенията и зърната в тях. В този период царевицата расте слабо, нейната коренова система е слаборазвита и не може да поглъща хранителни вещества от труднодостъпни съединения. Затова за стимулиране растежа на кореновата система е важно царевичните растения да са осигурени освен със съединения на фосфора, още и с манган (Mn), цинк (Zn) и бор (B).
Какви минерални торове са подходящи за царевицата?
За осигуряване на царевицата с торове в достъпни за усвояване форми е целесъобразно да се прави извънкореново похранване с водоразтворими торове с високо съдържание на фосфор своевременно, още преди появата на симптоми на дефицит от елементи на минерално хранене. Торовете съдържат повече водоразтворими съединения на фосфора, които подобряват развитието на кореновата система и генеративните органи на растенията, а съдържанието на микроелементи в хелатна форма осигурява стимулиране на вcички биологични процеси, които протичат в растенията. Чест проблем за царевичните посеви, особено при студена и влажна пролет или неблагоприятни температурни амплитуди, е задържане на началното развитие на растенията. Обикновено забавеното развитие е придружено и от проява на фосфорен дефицит – листата не нарастват и добиват виолетова окраска. Листното торене със специализираната модификация Лактофол Фосфор в доза 0,8-1 л/дка само за няколко дни възстановява растежа и развитието на царевицата. Лактофол Фосфор съдържа фосфор, азот и сяра и водоразтворими бор, мед, желязо, манган, молибден и цинк. Освен това, листното подхранване на царевичните растения с микроелементи е целесъобразно да се прилага в резервоарни смеси с вегетационните хербициди.
По време на изметляването и началното формиране на кочаните царевицата има висока потребност от вода и от хранителни елементи. При отглеждане на културата в неполивни условия засушаването уврежда приемането на хранителни вещества от почвата. В този репродуктивен период биостимулаторът Амино Експерт Импулс спомага за формирането на по-голям и по-качествен добив. Забавя стареенето на листата и подобрява водния режим на културата – в по-голяма част от деня растенията остават по-свежи и по-жизнени, което естествено се отразява положително и върху количеството на добитото зърно. Удълженият отток на асимилати към нарастващите кочани води до тяхното подобрено формиране. При отглеждана при поливни условия царевица микроелементите са винаги недостатъчни. При такива посеви количеството на Амино Експерт Импулс е добре да бъде завишено до 300 мл/дка.
При силажната царевица листното подхранване, проведено през втората част от вегетацията, оказва много добро влияние върху растежа, развитието и продуктивността. То намалява броя на прегорелите листа, увеличава сухото вещество и белтъчното съдържание на единица растителна маса, което от своя страна води до повишаване на хранителната стойност на фуража.
Система на минерално хранене на захарна царевица
Следващата критична фаза за царевицата – това е формирането на седми-осми лист, които се характеризират с интензивен растеж на растенията. Прилагането на листно подхранване именно в този период подобрява озърняването на кочаните на царевицата и повишава качеството на продукцията.
Какви торове са необходими в този етап за царевицата? В тази фаза нараства потребността от микроелементи: цинк (Zn), манган (Mn), бор (B) и мед (Cu). За бързо покритие на дефицита на определен хранителен елемент за царевичните растения може да се използват висококонцентрирани моноторове като Амино Експерт Импулс в доза 250-300 мл/дка.
Царевицата е много взискателна към условията на минералното хранене култура. За да се постигне висок добив и съответстващо качество на зърното, е необходимо минералните торове да се прилагат в оптимално количество и в нужното време. Важен фактор е и срокът на внасяне на торовете. Използването на балансирани торови смеси есента, оптимални формулации минерални торове пролетта, своевременното торене и листно подхранване на царевицата в критичните фази на растеж и развитие, осигуряват висок добив зърно и подобрено качество на продукцията.