Най-висока е производствената инфлация в земеделието – почти 100%

Съгласно доклад на Европейската комисия, в който се прави анализ на динамиката на цените на хранителните продукти и селскостопанските ресурси както в ЕС, така и в останалия свят, хранителните продукти за последната година са поскъпнали средно с 12% в ЕС и с 23% по света.

Тези проценти на поскъпване обаче изобщо не компенсират повишените производствени разходи на земеделските производители. 

Цената на торовете за фермерите, например, се е повишила с 85%, а на ечемика за фураж – с 54%.

Средната цена в ЕС на обикновената пшеница миналия месец бе 388 евро на тон, а на твърда пшеница – 518 евро, което е с 84 и 90% повече, отколкото година по-рано.

Ечемикът се търгува средно за 347 евро на тон, което представлява ръст на годишна база с 65%. В същото време цената на царевицата по юнски данни е 337 евро на тон, или с 23% повече, отколкото година по-рано.

Колкото до млечните продукти, то цената им остава на рекордно високо ниво в ЕС, с повишение даже през юни. На световния пазар същевременно цените в тази категория постепенно се понижават.

Най-много в ЕС е поскъпнало маслото – 7,2 евро на кг през юни, което е със 77% повече спрямо година по-рано.

Покачването на цените на фуража в ЕС гони продажната стойност на месото. Силно поскъпна говеждото и пилешкото – с 26%, по-малко свинското – с 15%.

Колкото до торовете и дизела, те поскъпнаха средно с 82 и 85% съответно за последната година. При фосфорните торове ръстът на цените е със 130%, при калийните – със 177%, а при карбамида – със 75%.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини