Емисии от полето: 40 процента по-малко парникови газове от очакваното

Емисиите на азотен оксид от полетата са много по-ниски в Германия, отколкото се смяташе досега. На северозапад те не са и наполовина толкова високи, а на североизток достигат само една трета от предполагаемото количество. Стойностите също са значително по-ниски на юг и запад.
Към днешна дата за изчисляване на емисиите са използвани данните от Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC). Това предполага, че средно глобално 1% от внесеният азот се превръща в азотен оксид от синтетични торове, органична тор или растителни остатъци.

Досега този емисионен фактор се използваше за изчисляване на емисиите на парникови газове от германското селско стопанство. Известно е обаче, че тази стойност може да варира значително от регион до регион. Институтът Thünen вече точно измери и изчисли колко високи са всъщност отделяните количества.

За тази цел данните от измерванията от много теренни проучвания през последните тридесет години бяха комбинирани и оценени в института Thünen. Беше доказано, че емисионните фактори за емисии на азотен оксид от внесения азот върху почви са по-ниски навсякъде в Германия от използваната преди това стойност от 1% от внесения азот.

В Югоизточна Германия те са 0,88%, в Западна 0,72%. Те са още по-ниски на северозапад с 0,49% и на североизток с 0,39%. За входящия азот в органични почви (предимно торфени почви), емисионният фактор за цялата Германия е 1,01%.

Почти 40 процента по-малко емисии от очакваното

За да се изчислят емисиите на азотен оксид, използваните в селското стопанство количества азот се умножават по новите, регионално приложими емисионни фактори. Установено е, че предизвиканите от наторяване емисии на азотен оксид са средно с 38% по-ниски от изчислените с предишния метод.

Все още висок дял идва от селски райони с много земеделска земя, висок дял на органични почви, много животновъдство и/или много висок потенциал за добив. Такива области могат да бъдат намерени в Северна Германия, Бавария и източен Баден-Вюртемберг.

Новото изчисление е за покритие съгласно първия федерален закон за защита на климата за 2021 г. и доклада до Секретариата на ООН по изменението на климата. И двата документа ще бъдат публикувани през пролетта на 2022 г. Методическата промяна означава, че отчетеното абсолютно количество на емисиите на парникови газове ще бъде по-ниско.

За селското стопанство са определени със закон тавани на емисиите, които постепенно намаляват – от 70 милиона тона CO2 екв. (еквиваленти на въглероден диоксид) до 56 милиона t CO2 еквивалента през 2020 г. през 2030 г. Ако подобреният метод вече беше използван през 2020 г., отчетеното ниво на емисии щеше да бъде 62 вместо 66 милиона тона CO2 еквивалент, тоест най-малко 4 милиона тона CO2 екв. по-малко.

Законодателите биха могли да се „пренастроят“

Ръководителят на работната група за инвентаризация на емисиите в института Thünen, д-р Роланд Фус, класифицира резултатите по следния начин: „Фактът, че се отчитат по-малко емисии на парникови газове, не означава, че селското стопанство трябва да положи по-малко усилия, за да намали своя дял от общи емисии. Подобреното изчисление на емисиите не допринася за опазването на климата. „

Не е изключено законодателят отново да коригира целевата стойност за 2030 г. в светлината на новото изчисление. Следователно е необходимо да се прилагат допълнителни потенциали за намаляване. Това включва подобряване на ефективността на азота, оптимизиране на използването на протеини в храненето на животните и мерки за намаляване на емисиите на метан и амоняк при управлението на оборския тор.

Според учените от Thünen Германия е вторият по големина производител на директни емисии на азотен оксид (N2O) от култивирани земеделски почви в Европа. За 2019 г. Германия отчита преки емисии на N2O от 67,29 kt N2O, което съответства на 14,8% от европейските емисии на N2O и е надвишено само от приноса на Франция от 19,1% (Европейска агенция за околната среда, 2021 г.).

Директните емисии на N2O от почви, използвани в земеделието, възлизат на 71,21% от общите емисии на N2O от германското селско стопанство през 2019 г., което включва емисиите на N2O от животновъдството и управлението на оборския тор, както и косвените емисии на N2O от отделяна на нитрати и изпаряване с N-Include. Емисиите на N2O от почви, използвани в земеделието, са класифицирани като „ключова категория“ в германската национална инвентаризация на парникови газове поради значителния им принос към общите емисии и развитието на емисиите с течение на времето (Федерална агенция по околна среда, 2021 г.).

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини