Схемата за държавна помощ, наречена „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство” ще бъде отворена за прием на 29 август 2022 г.
Според заповедта на бившия министър на земеделието Иван Иванов срокът на прием ще продължи до 21 септември 2022 г.
Тази година бюджетът за помощта е в размер на 100 млн. лева. Ставката за литър гориво се определя на базата на бюджета и сбора от индивидуалните годишни квоти на земеделските стопани.
Документи ще се приемат в общинските служби по земеделие към областните дирекции „Земеделие“.
Фермерите са наясно, че към заявленията за подпомагане трябва да приложат копията на фактурите за закупено гориво през 2021 г., което става в специален опис на фактурите.
Ще бъде направена проверка на фактурите от страна на Националната агенция за приходите (НАП).
Помощта се изплаща на земеделските стопани от Агенция „Митници“ чрез Държавен фонд „Земеделие“.
Право на финансова подкрепа по схемата имат всички земеделски стопани от секторите растениевъдство и животновъдство, които са регистрирани като земеделски производители и имат заверена регистрационна карта за годината на кандидатстване по схемата за държавна помощ, както и за предходната стопанска година. Кандидатите трябва да имат и валидно заявление за подпомагане по схемата за единно плащане на площ или схемите за обвързано подпомагане за животни за годината, предхождаща годината на кандидатстване по схемата за държавна помощ.
Внимание!
Земеделските стопани, които отглеждат видове и категории животни, които не попадат в обхвата на схемите за обвързано подпомагане за животни, трябва да имат регистриран животновъден обект по Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Интересът към държавната помощ за отстъпка от акциза за газьола е голям и нараства с всяка изминала година. За кампания 2016 са били подпомогнати 6 716 фермери, за кампания 2017 финансиране са получили 8 250 стопани, за кампания 2018 – те са били 9 597, за кампания 2019 подпомагане са получили 10 734 стопани, за кампания 2020 са 11 634 земеделски производители, а за кампания 2021 подпомагане са получили 12 214 стопани.
От началото на прилагането на схемата до настоящия момент на земеделските стопани са изплатени общо над 512 млн. лева, казват от ДФЗ.
Указанията за прилагане на схемата и образците на документи ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на земеделието.