Защо царевицата става виолетова и как това се отразява върху добивите

Разположението на виолетовите растения може да покаже дали причината е генетична, или има място подтискане на кореновата система
Виолетовият цвят и неравномерното стартово развитие са обичайни явления при прорастването на царевицата. Около фаза  V6  културата отново става зелена. Според изследванията виолетовият цвят не оказва влияние върху гъстотата, развитието и добивите от културата.
Трябва да се отбележи, че виолетовият цвят и неравномерното развитие на царевицата на ранните етапи често става едновременно, но тези неща не са свързани помежду си. Виолетовият цвят се наблюдва при хибриди и родителски линии на царевицата в цял свят. Той може да е резултат от появата на гени, отговарящи за цвета.
Повечето царевици съдържат 5-8 гена, отговарящи за виолетовия цвят. 3 гена присъстват само в определени хибриди и като правило са чувствителни на студ. Действието на ниски температури (нощни – под 10 С и дневни – над 15 С) предизвиква виолетово оцветяване. Пигментацията се образува в горния слой на клетките и не влияе върху съдържанието на хлорофил в растението.
Гените, чувствителни към температурата, се появяват в растенията едва към фаза  V6. Поради високата вероятност от ежегодни пролетни застудявания хибридите с 8 гена, които отговарят за формирането на пигмента, вероятно ще имат виолетов цвят през пролетта.
Виолетовите пигменти могат да се натрупват във възрастно растение, но цветът в този случай е резултат от проявата на други гени. Селекционерите често използват хибриди с гени с виолетова окраска като маркери. Тестването на хибриди, подложени на виолетово оцветяване на ранните стадии на развитието си, показва липса на негативно влияние върху метаболизма, развитието, производството на хлорофил и добивите. Но ниските температури влияят върху ранното развитие на растенията.
Учуните на са открили разлика в реакцията на ниски температури на хибриди, подложени на виолетово оцветяване и не подложени на такова. Доказано е, че хибридите, в които под въздействието на ниски температури се образува виолетов пигмент имат същото количество хлорофил, както и хибридите, които остават зелени при същите ниски температури.
Обикновено тези хибриди имат висок добивен потенциал. Виолетовата царевица отново позеленява след фаза V6. Това става бързо при значително затопляне и интензивен растеж или бавно, ако студовете са продължителни и има забавяне в развитието на корените и листата. Бавното развитие е резултат от ниските температури, а не от натрупването на виолетов пигмент.
В повечето случаи виолетовият цвят е резултат от комбинацията на студено време и наличието на съответни гени.
За да се разбере от какво е предизвикано виолетовото оцветяване – от генетични особености или от недостиг на фосфор, трябва:
1. Прегледайте цвета на растенията на цялото поле. Ако царевицата е виолетова на цялата площ, то най-вероятно това е генетична особеност на хибрида.
2. Ако виолетовите растения са разположени неравномерно на полето, това е свидетелство за недостиг на фосфор.
3. Ако фазата на развитие е 6-8-и лист и повече, а растенията все още са виолетови, то вероятността от недостиг на фосфор е голяма.
Виолетовият цвят е индикатор за стрес на растенията поради ниски температури, но трябва да се оценяват насажденията цялостно, а не само хибридите, които са променили цвета си.
Разположението на виолетовите растения може да подскаже дали причината е генетична или е подтисната кореновата система. Ако цялото поле е виолетово, то оцветяването е генетично. Ако виолетовите растения са разположени хаотично, това е сигнал за недостиг на хранителни елементи в почвата или подтискане на кореновата система. Причините за подтискането могат да са студена почва и ниски нощни температури; сухи, хладни и зле дренирани почви; гъст посев; преуплътняване на почвата; болести на младите растения; сеитба в преувлажнена почва; нападение от вредители; припокриване или предозиране на хербициди; изгаряне от торове.

Агротехника

Последни новини