ЕС готви радикална промяна: Аграрният бюджет може да изчезне след 2028 г.

Европейската комисия планира радикално преструктуриране на бюджета за следващата многогодишна финансова рамка, като една от най-сериозните промени е премахването на самостоятелния аграрен бюджет.

Според официално съобщение на Комисията, новата финансова структура ще се базира на три основни блока:

  • Национални бюджетни планове – всяка държава ще има собствена програма за реформи и инвестиции, в която ще се включват и средствата за селското стопанство под шапката на социалната и териториалната кохезия.
  • Фонд за конкурентоспособност – ще финансира стратегически сектори, иновации и технологии.
  • Фонд за външна политика – фокусиран върху геополитически инициативи и международни ангажименти на ЕС.

За осигуряването на финансиране Брюксел ще разчита все повече на собствени приходи, включително потенциално въвеждане на нови данъци, като такса върху пластмасите. Допълнително, ЕС ще трябва да заделя между 25 и 30 милиарда евро годишно за изплащане на дългове, натрупани по време на пандемията.

Агросекторът алармира за драстични съкращения на финансирането

Преди официалното представяне на новата финансова рамка през юни, селскостопанският сектор реагира с безпокойство. Основните опасения са, че средствата за земеделие ще бъдат значително намалени, особено ако бюджетът не бъде актуализиран спрямо инфлацията.

При дори 2% годишна инфлация, реалната стойност на субсидиите за ОСП през 2034 г. би била с 54% по-ниска спрямо 2020 г.

Допълнителен риск за аграрното финансиране е потенциалното присъединяване на Украйна. Анализите показват, че в такъв случай Киев ще има право на близо 20% от бюджета на ОСП, което ще доведе до сериозни промени в разпределението на средствата.

Браншът настоява за запазване на аграрния бюджет

Фермерски организации от 28 страни вече изпратиха протестно писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, в което изразяват несъгласие с идеята земеделският бюджет да бъде включен в общ фонд. В писмото си КОПА-КОДЖЕКА и други водещи аграрни организации подчертават, че предложението противоречи на доклада от Стратегическия диалог за бъдещето на земеделието, който ясно препоръчва отделен бюджет за сектора и в следващата многогодишна финансова рамка.

Предстои да видим дали земеделският сектор ще успее да защити своето финансиране, или ще се наложи да се адаптира към изцяло нова финансова реалност в ЕС след 2028 г.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини