Това повратна точка ли е за политиката на ЕС по отношение на вноса на храни?
Изказванията на комисаря по земеделието на ЕС Кристоф Хансен предполагат, че значителна промяна може да е на хоризонта.
На среща на Ирландската асоциация на фермерите в Дъблин Хансен подчерта необходимостта от по-строг контрол върху вноса на храни от трети страни, което беше прието с аплодисменти от присъстващите. Той посочи, че сегашните стандарти за внос са несправедливи спрямо европейските фермери, тъй като позволяват внос на храни с остатъци от пестициди, забранени в ЕС.
„Това е нещо, което фермерите не разбират, потребителите също не разбират, и ние трябва да бъдем по-смели по този въпрос“, каза Хансен в речта си, отбелязвайки, че ЕС трябва да засили своята позиция относно стандартите за производство на храни.
Речта му идва само няколко дни след подобни изказвания във Виена, където той изрази подкрепа за „по-строг контрол“ върху вноса. Тези изявления сигнализират за потенциално отклонение от предишната позиция на Европейската комисия, която от дълго време предлага да се запазят определени нива на остатъчни вещества във вносните храни, съобразявайки се с различни условия в страните извън ЕС.
Парламентът настоява за нулева толерантност
Въпреки това Европейският парламент отдавна заема по-твърда позиция. През септември евродепутатите отхвърлиха две предложения на Комисията за корекция на максимално допустимите граници на остатъци от някои химикали, забранени в ЕС. Те се аргументираха, че толерантността към такива остатъци подкопава доверието на европейските потребители и ощетява местните фермери.
Хансен признава, че по-строгите мерки могат да имат икономическо въздействие, но заявява, че е време Комисията да се доближи до позицията на Парламента и да защити по-добре интересите на фермерите и потребителите в ЕС.
Люксембург на преден план
Докато комисарят привлича вниманието на фермерите, неговата родина Люксембург също заема твърда позиция. Министърът на земеделието на Люксембург, Мартин Хансен, ще внесе официална нота на предстоящото заседание на Съвета по земеделие и рибарство, настоявайки за по-строги максимално допустими граници за остатъци от пестициди във вносните храни. Според дипломатически източници Люксембург планира да подчертае необходимостта от реципрочност в търговията с храни, особено в контекста на споразумения като това с Меркосур.
Време за промяна?
Изказванията на Хансен и действията на Люксембург поставят въпроса: дали Европа е готова за по-строга политика, която да защити местното производство и потребителите? Ако подобна промяна се реализира, тя може да се превърне в повратна точка за общата политика на ЕС по отношение на вноса на храни.
Времето ще покаже дали тази нова посока ще донесе желания баланс между икономическите интереси, екологичната устойчивост и справедливостта за европейските фермери.