Продава се кравеферма със 70 крави-юници. Това гласи една от многото подобни обяви, които буквално заливат специализирани сайтове в последно време. В случая стопанинът е от Хасковско. За животните си иска 80 000 лева, за сградите цената е по договаряне.
Под публикацията му системата автоматично показва подобни обяви. От тях се вижда, че друг животновъд от Дебелец е пуснал за продан 60 медночервени дзвиски под селекционен контрол. Условно е посочена цена 300 лева, явно защото полето е задължително за попълване. Трети потребител от Варна предлага крави кръстоски Абърдийн Ангус. Следващо предложение – търси се купувач за елитно стадо овце, отглеждани в село Градец. Както и за стадо от 40 кози, които също са под селекционен контрол, намиращи се в село Босна. Продават се и други 30 кози – бременни, в село Житен. Както и стадо от 50 овце в Чирпан, които до десет дни ще започнат да раждат, по данни на стопанина.
Такива предложения не липсват и в социалните мрежи. Общото между тях е едно – условието всички животни да се вземат наведнъж. От коментарите на фермерите пък прозира отчаяние и нежелание да се занимават повече с такава дейност. Непреклонни са въпреки опитите на други потребители да ги успокоят и да ги накарат да размислят.
„Днес разкарах кравите и телетата накуп. Така ме е яд, че нямам думи, ама за този живот стига толкоз. Ясно ми е, че краят започва да се вижда. Бог да ми прости този грях!“ – написа вече бивш животновъд в една от групите, като илюстрира публикацията си с бутилка вино, чаша, цигари, запалка и пълен пепелник. Картинка, която казва много.
Финалният вопъл на фермера предизвиква оживени дискусии, продължаващи вече няколко дни. По-интересните реплики от диалога в интернет пространството:
„Искам да попитам всички нещастници в МЗХГ, знаят ли какво означават тези думи и колко струват на този човек?“.
„И очакваш ли отговор? Те не са нещастници, поне изобщо не се чувстват такива? Те са държавни служители в държава, която не се грижи за производителите и хората, които произвеждат (и не само земеделска продукция). Тоест за тези, които единствени създават , т. нар. брутен национален доход, и които внасят данъците, за да имат заплати държавните „нещастници“. Преди малко четох, че в едно министерство, по призива на новото правителство, освобождават 27 държавни служители, които са на пенсионна възраст. И държавата ще им изплати общо над 670 хил. лева обезщетение (такъв е законът), средно по близо 25 хил. лева на човек. Кой производител, при прекратявате на дейност, а това става поради фалит или поради невъзможност повече да произвежда, може да се „обезщети“ с 2 лева? Мизерна държава, затова избягаха хората, сега щели да връщат младите? Може да се върнат някои, но те няма да са в сферата на земеделието. Защото там, ако нямаш солиден капитал, изобщо не трябва да се захващаш. Това е един от най-трудните отрасли за производство. Работи се с живи машини – растения и животни, и рискът ежедневно е толкова голям, че понякога нищо не зависи от теб“.
„Аз също имах кравеферма с 69 броя крави и още толкова телета! Преди 3 години започнах да ги намалявам и утре – 17.12.21 год., махам и последните 3 крави! Обичам много животните, но всичко е против здравия разум да продължавам! Ниски изкупни цени и за млякото и за месото, главоломни разходи, страхотна бюрокрация! Това ще ми първата Нова година, която ще посрещна спокоен! Аз бях дотук!“. „Лошото е че си продаваме животните вместо да се сдружаваме и да работим заедно, в Европа 90% са сдружения и мандрата също е тяхна, така че ние сами сме си виновни за това което се случва“.
Потребители коментират, че също са продали стадата си, а пасищата и оборите им сега са пусти. В случващото се песимисти виждат края на българското село.
Тъжно, но факт – незапомнено високите цени на фуражите, горивата и електроенергията карат мнозина да вдигнат ръце и просто да се откажат от бизнеса си с животни, утешавайки се с бутилка вино. Капката, от която чашата е преляла, за някои са получените преди 4 дни плащания за пасища и за животни – на всичко отгоре парите се оказали орязани.
Тенденцията не е останала незабелязана – вече се появяват и предупреждения на хора от бранша, че идва вълна от закриване на животновъдни стопанства и тя като домино ще повлече след себе си фалити в преработвателния сектор.
От „Гласът на земеделеца“ се свързахме с подателя на едно от десетките обявления за продажба на цяло стадо крави. В случая – елитно, Симентал. Отговори ни председателят на Националната асоциация за развъждане на говеда от породите Монбелиард и Симентал Атанас Атанасов. Човекът обяснява, че стадото не е негово, а на двама млади животновъди, членуващи в организацията, на които се чувства длъжен да помогне в трудния момент и е дал своя телефон за контакти. Фермата им е с над 150 породисти животни. Има постъпили няколко запитвания по обявлението, но фермерите държат стадото да се запази или в краен случай, ако се раздели, всяко животно да попадне при нов добър стопанин, който знае как да се погрижи – обяснява Атанасов.
На въпроса какви са причините, предизвикали крайното решение, той с искрен гняв в гласа си пита риторично: „Вие, ако се затворите за 5 години в една ферма, лишите се от личен живот, въпреки че сте млад човек, давате всичко от себе си, за да правите нещо смислено, да създадете елитна ферма, а всичко и всички сякаш вървят срещу Вас, как бихте постъпили?! Тяхната ферма е създадена по програма, струваща милиони! Пет години са се затворили, за да я създават, в следващите пет години ще им се наложи да работят някъде другаде, за да доизплащат това, което им е останало за връщане! Това ли е животът, който българската държава създава за българския фермер?! Как няма да продават?!“.
Атанасов допълва, че в случая не става дума за принудителна продажба заради неконкурентноспособност. Положителната страна на кризата е, че нерентабилните ще отпаднат по естествен път. Обаче това стадо е с добив на 9 тона мляко, така че не това е в основата на крайното решение.
Лидерът на развъдната организация разказва още, че тези животновъди от години се сблъскват с тежък проблем – липсата на работна ръка. Хората, които изобщо се хващат, са неграмотни или полуграмотни. А новите животновъдни бази за елитни животни са технически обезпечени, породите са различни, изискват се знания, умения, каквито масата работници в животновъдни обекти нямат. Така на втория-третия месец по една или друга причина напускат или просто бягат от работа. Същевременно законите не позволяват на фермерите да внасят работна ръка от други страни, има и други ограничения, спъващи нормалната работа. И стигат до извода, че няма смисъл да се борят с вятърни мелници.
А работната ръка далеч не е единствения проблем.
„Цяла година говориха, че се хващат мъртви души, че се хващат хора без стада, но получаващи субсидии… Но в един момент дават на фермерите със стада субсидия, която е по-малка от миналогодишната. Оправданието е, че миналата година било включено ковид подпомагане в субсидията – без обаче никой да го каже предварително това от министерството. Чак след като хората започнаха да звънят и да питат защо ставката е по-малка, щом животните под селекционен контрол не са нараснали. Отговорът беше: защото миналата година ковид подпомагането беше добавено към гранда. А защо всичко това става някак си „на тъмно“ и никой не знае?! Говорим за това последното плащане – 520 лева до 50-тото животно и малко над 400 за следващите. Почти се приравняват елитни стада с други, за които никой никъде не води документация, никой не се интересува от количество мляко и всичко е „сива икономика“. Крави, които не са под селекционен контрол и никой не се интересува от тяхната продуктивност, получават по 350-360 лева. Е, целият този труд за 50 лева разлика заслужава ли си?! В едната ферма са вкарани милиони инвестиции – животни, техника, обезпечаване и какво ли още не, от развъдните организации търсят резултати, а другият, който никога не е чувал за документация, за хуманно отношение, за закони и наредби, получава само с 50 лева по-малко“.
Атанасов допълва още, че увеличената в пъти цена на тока се отразява фатално на много животновъдни обекти, както и на всички икономически дейности. Той подчертава че държавата трябва да реагира адекватно, и то сега, в най-критичния момент, за да спаси агросектора. И не на последно място – да се направи нещо срещу картела на преработватели. Като пример сочи, че млечните продукти в магазините са поскъпнали с над 30%, а изкупните цени на суровината – с 5-10 на сто. Неразбирането и недооценяването на усилията за производството на тази суровина са страшно демотивиращи.
Лидерът на развъдната асоциация също е забелязал масовите обявления за продажба на цели стада, някои – заедно с фермите. В настоящия критичен момент това е логична реакция, породена от отчаяние. Времето ще покаже до какво ще доведе тази тревожна тенденция.
Стоимена Александрова