Германия преживява огромни фермерски протести от средата на декември. В съседната й страна Австрия, от друга страна, нещата остават тихи. Австрийските фермери по-добре ли го правят?
Австрийският министър на земеделието Норберт Тотшниг (АНП) има ясен отговор на този въпрос в интервю за agrarheute: „В Австрия има голяма разлика с Германия: В нашата страна фермерите са представени в правителството“.
Зелените също са в правителството в Австрия. За разлика от берлинския светофар обаче, черно-зелената коалиция във Виена работи заедно конструктивно, според Тотшниг. Това не са единствените различия в екологичната и селскостопанската политика между двете съседки.
Австрия освен това заема различна позиция от германското правителство по отношение на Зелената сделка и дискусията за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2028 г., която постепенно започва. Ето защо алпийската република в момента търси съюзници, с които иска да повлияе на развитието на селскостопанската политика в Брюксел, преди всичко в други страни-членки.
В интервю за agrarheute, Тотшниг говори за целите на Виена за селскостопанската политика на ЕС, как трябва да се промени отношението към вълците (проблем, който е важен в тези страни) и как може да се намали бюрокрацията за селското стопанство.
Земеделието в Австрия е характеризирано с неговата ефективност, устойчивост и високи стандарти за качество. Това е важен сектор за австрийската икономика, не само заради производството на храни и суровини, но и заради неговия принос към опазването на околната среда и поддържането на селските райони.
Повечето земеделски стопанства в Австрия са малки или средни по размер, което отразява традиционния подход към земеделието. Тази структура спомага за разнообразието на продукцията и устойчивото стопанисване на земята. Австрия е един от лидерите в Европа по отношение на органичното земеделие. Голям процент от земеделската земя е сертифицирана за органично земеделие, като страната поддържа строги стандарти за органично производство.
Австрия е известна с производството на висококачествени вина, особено бели вина. Лозарството е важен сектор, със силни традиции особено в областите като Бургенланд, Щирия и Долна Австрия. Австрия прилага редица иновативни технологии и практики за подобряване на устойчивостта в земеделието, включително прецизно земеделие, управление на водите и консервационно земеделие.
Съществуват строги регулации за опазване на околната среда, като се насърчава използването на обновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове. Към Министерство на земеделието на Австрия е създаден специален орган, които следи за опазване на почвите. Опазването на почвите е изключително важен въпрос в страната.
Австрийското земеделие се възползва от подкрепата на Европейския съюз чрез Общата селскостопанска политика (ОСП), която предоставя финансиране и подкрепа за развитието на селските райони, устойчивите практики и младите фермери.
Земеделието в Австрия продължава да се развива, като съчетава традиционни практики с модерни иновации за създаване на устойчива и продуктивна селскостопанска система.