Представители на над 25 земеделски организации се събраха днес пред Министерство на земеделието и храните, искайки оставката на министър Кирил Вътев. Протестът е в отговор на сериозните предизвикателства в селското стопанство през последните месеци.
„Приехме назначаването на господин Вътев за комплимент към нас, че се дава възможност на човек, който отвътре познава проблемите. Това обаче ни натовари и с огромни очаквания, че той ще навлезе навътре в проблематиката и ще започне разрешаването на проблемите“, каза Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и настоящ председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
По думите му тези очаквания не са били удовлетворени.
Върбанов се върна към встъпването на министър Вътев в длъжност, когато ръководителят на ведомството е поискал в тридневен срок да му бъдат представени вижданията на сектора относно административните тежести, които смущават работата. Всички организации са представили своите виждания, но досега нищо не е направено. Според Върбанов, вместо да бъде облекчена, тази тежест се увеличава.
„Когато се прави политика в даден сектор, тази политика се прави от политиците в съответните институции“, подчерта председателят на АЗПБ, допълвайки, че политиката не трябва да се решава от неправителствени организации.
По думите му днес проблемът на земеделските производители не са дадени законодателни промени, а безпаричието, натискът на украинските стоки и пълното неразбиране на проблемите на сектора от управляващите.
„Искаме дългосрочна политика, искаме да знаем какво ще има в утрешния ден, в следващата година, в следващите 5 години“, заяви Върбанов.
В протеста се „включи“ и телето Киро, което е едва на 7 дни. Земеделците запалиха слама пред министерството и я изгасиха с мляко.
На протеста има плакати с надписи като „Искам да има хуманно отношение и към фермерите“, „Не на опитите за разделяне на земеделците“, „Лъжите раждат недоверие“ и други.
Представители на протестиращите организации бяха поканени на среща с министър Вътев.
„Приехме поканата на министър Вътев, за да покажем уважение към институцията. Казахме му в очите повечето неща, които казахме и пред министерството. Казахме, че той е загубил доверието на земеделските производители и настояваме да си подаде оставката“, коментира Върбанов след срещата с министъра. По думите му Вътев е отговорил, че ще си подаде оставката, когато министър-председателя Николай Денков или вицепремиера и външен министър Мария Габриел му я поискат.
Върбанов посочи, че ще направят съвещание между протестиращите организации и остават в протестна готовност.
Недоволни от изхода на срещата, протестиращите блокираха временно движението на бул. „Христо Ботев“.
Аграрният сектор изпраща силно послание за незабавна оставка на Министър Вътев
Днес, на 5-ти февруари 2024 г., Инициативен комитет, включващ 25 браншови организации от сектора на земеделието, организира мирен протест пред сградата на Министерство на земеделието и храните с настоятелно искане за незабавна оставка на министъра на земеделието Кирил Вътев.
В приложената към медиите и разпространена декларация, Инициативният комитет разкрива част от проблемите, които са оставени нерешени и от своя страна са довели до пълната загуба на доверие в министъра от страна на земеделските производители.
По време на протеста, представители от Инициативния комитет бяха поканени на среща с целия политически кабинет. На тази среща Министър Вътев изрази готовност да подаде оставка, но само ако тя бъде поискана от Премиера Денков и Вицепремиера г-жа Мария Габриел.
В тази връзка, ИК се обръща към премиера акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел, като ги призовава в срок до 11-ти февруари да се ангажират внимателно със ситуацията в сектора и проблемите, които съпътстват искането за оставка на земеделския министър.
При липса на решение в упоменатия срок, Инициативният комитет обявява, че на 13.02.2024 г. ще се проведе общонационален протест, чрез който ще бъде блокирана държавата.
Инициативният комитет заявява намерението си протестните действия да продължат и през утрешния ден, като призовава всички недоволни земеделци да се присъединят към общата кауза.
ДО
НИКОЛАЙ ДЕНКОВ
МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РБ
ДО
МАРИЯ ГАБРИЕЛ
ВИЦЕПРЕМИЕР НА РБ
Уважаеми г-н Министър председател,
Уважаема г-жо Вицепремиер,
Днес на 05.02.2024 г. Инициативен комитет, включващ 25 браншови организации в сектор „Земеделие“ проведохме мирен протест пред Министерство на земеделието и храните, с искане за незабавна оставка на Министър Кирил Вътев.
В приложената и разпространена вече декларация в медиите и сред земеделските производители, са изложени част от проблемите с нерешаването, на които Министър Вътев изгуби нпълно доверието на сектора.
По време на протеста бяхме поканени на среща с целия политически кабинет, на която той ясно заяви, че ще подаде оставката си само ако тя бъде поискана от Премиера Денков и Вицепремиера г-жа Мария Габриел.
Инициативният комитет заявява намерението си протестните действия да продължат и в утрешните дни , очаквайки да се включат всички недоволни земеделци.
Уважаеми г-н Денков,
Уважаема г-жо Габриел,
Призоваваме Ви в срок до 11.02.2024 г. да се запознаете в дълбочина със ситуцията в сектора и проблемите, които доведоха до искане на тази оставка.
В случай, че няма решение на отправеното ни искане, Ви информираме, че на 13.02.2024 г. ще проведем общонационален протест, с който ще се блокира държавата.
Инициативен комитет:
- “Обединени български животновъди“
Председател Бойко Синапов
- „Съюз на говедовъдите в България“
Председател Димитър Зоров
- Национална асоциация на оранжерийните производители
Председател Велин Георгиев
- „Асоциация на земеделските производители в България“
Председател Венцислав Върбанов
- Национален съюз на градинарите в България,
Председател Мариана Милтенова
- Асоциация на млекопреработвателите в България,
Председател Димитър Зоров
- Национална био асоциация,
Председател Слави Трифонов
- Професионална асоциация на розопроизводителите в България,
Председател Христо Николов
- Българска оризова асоциация,
Председател Георги Видолов
- „Асоциация на българските биволовъди“
Председател Мария Степанчева
- „Съюз на животновъдите в България“
Председател г-жа Пенка Христова
- Сдружение “Развъдна асоциация на българските породи говеда – родопско късорого, българско родопско и искърско говедо“
Председател д-р Иван Механджийски
- Сдружение „Развъдна асоциация на аборигенни породи овце от Западна България“ Председател Цветомир Христов
- „Земеделски стопани“
Председател Юлия Коюнджийска
- Животновъдно сдружение „Старият Балкан“
Председател Дарина Шишкова
- Сдружение „Асоциация на животновъдите в региона Странджа-Сакар“
Председател Христо Николов
- „Развъдна организация за автохтонни породи овце в България“
Председател Дарина Шишкова
- „Българска национална организация на зооинжинерите за развъждане на породите селскостопански животни“
Председател Бойко Синапов
- „Асоциация за развъждане на Среднородопска, Каракачанска, Родопски цигай овце и Каракачански кон – Смолян“
Председател проф. д-р Цонка Оджакова – Копчева
- Сдружение „Организация за развъждане на цигайски, романовски и местни породи овце в Република България“
Председател Младен Колев
- СНЦ „Сдружение за развъждане и отглеждане на млечни овце“
Председател Димитър Добрев
- Асоциацията на овощарите в България,
Председател Живка Гроздева
- Националният съюз на земеделските кооперации в България,
Председател Николай Момчилов
- Асоциация за развъждане на черношареното говедо в България,
Председател Димитър Шопов
- Организация на млекопроизводители Ривър Милк,
Председател Петър Карадамянов
- Национален браншови пчеларски съюз,
Зам.председател Сребрин Илиев
05.02.2024 г.
гр. София