Болестите по лозата се вихрят при влага

Навременните лечебни третирания могат да спрат развитието на патогените

В началото на летния сезон агрометеорологичните условия в страната бяха изключително благоприятни за развитието на маната по лозата. В резултат на това още в началото на вегетацията на много места лозята бяха нападнати. Поради честите валежи профилактичните третирания не бяха достатъчни oа предпазят младия прираст от заразяване. С повишаване на температурите опасността намалява, но не отпада, тъй като в сутрешните часове все още се задържат капки вода от росата.
Ако сте направили пръскания с фитотерапевтични фунгициди и развитието на патогена е спряно, трябва да се продължи с предпазните пръскания, тъй като фенологигичното развитие на лозата в момента все още е критично за заразяване. В масивите, където развитието на маната не е прекратено, е необходимо да се продължи с лечебните третирания, като се редуват някои от посочените препарати, като Ридомил голд 68ВП – 0,25%, Корсейт – Р ВП – 0,25% и др. След овладяване на заболяването предпазните третирания трябва да продължат с контакни фунгициди, като Купроцин супер М – 0,25%, Шампион ВП – 0,4%, бордолезов разтвор – 1% и др.
Има предпоставки и за брашнеста мана
С трайното затопляне на времето, съчетано с влажен въздух, се създават благоприятни условия и за другата, не по-малко опасна болест по лозата – оидиума. До поява на заболяването се правят предпазни пръскания с Кумулус ДФ – 0,3%, Тиовит 80НП – 0,25% и др. При първи симптоми на заразяване е необходимо пръсканията да се правят със системни лекуващи фунгициди, като Кабрио топ 0,2% и др. За едновременно извеждане на борбата срещу двете болести с предпазна цел може да се прилага препаратът Куадрис 25СК – 0,075%.
Регистриран е масов летеж и начало на яйцеснасяне в лозовите масиви на основния икономически неприятел по лозата – шарения гроздов молец. Плътността от обекта е висока и на повечето места надхърля прага на вредност. Установено е и начало на излюпване на първа лятна генерация на жълтия лозов акар, както и масово раздвижване на зимуващите ларви на лозовата щитовка. Мерките срещу тези неприятели следва да се вземат от стопаните след сигнал от Регионалните служби за растителна защита.
За едновременна борба с шарения гроздов молец и акарите към фунгицидните разтвори прибавете и инсектициди.
– Срещу гроздовия молец – Суми алфа 5ЕК – 0,02%, Циклон 10ЕК – 0,15% и др.;
– Срещу акарите могат да се използват препаратите Аполо 50СК – 0,3%, Нисоран 5ЕК – 0,05% и други.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини

X
X